Czy trzeba ocieplić dom? Specjalna kamera odkryła prawdę

W Poznaniu przy pomocy specjalnej kamery przebadano niemal 400 domów jednorodzinnych oraz 10 kamienic. Urządzenie termowizyjne pozwala sprawdzić, w których miejscach z mieszkań ucieka ciepło i dzięki temu wiadomo, czy dom trzeba ocieplić.

W Poznaniu zakończyła się kolejna akcja "Trzymaj ciepło". Jest to program bezpłatnych badań kamerą termowizyjną, którą skanuje się elewacje domów i budynków wielorodzinnych. Tylko w tym sezonie udało się przebadać w ten sposób 380 domów rozrzuconych po całym Poznaniu i 10 kamienic zlokalizowanych w centrum miasta oraz w dzielnicach Jeżyce i Łazarz.

Czy trzeba ocieplić dom? Darmowe badania termowizyjne

Z każdego przeprowadzonego pomiaru uczestnicy otrzymają raport ze zdjęciami i rekomendacjami co do ocieplenia budynku. "Dzięki takim podsumowaniom mieszkańcy badanych domów dowiedzieli się, w jakich miejscach ich budynki tracą najwięcej ciepła" - informuje poznański urząd miasta.

Reklama

Straty temperatury poprzez np. nieszczelne okna lub źle ocieploną ścianę budynku to nie tylko pogorszenie komfortu życia, ale przede wszystkim wyższe opłaty za ogrzewanie. Z przeprowadzanych wśród uczestników programu "Trzymaj ciepło" ankiet wynika, że 40-45 proc. mieszkańców po otrzymaniu raportu decyduje się potem na termomodernizację budynku.

Rachunki niższe nawet o kilkaset złotych

Dzięki nawet najmniejszym inwestycjom można zmniejszyć koszty ogrzewania domów nawet o kilkaset złotych - wyliczają urzędnicy z Poznania.

Akcja "Trzymaj ciepło" organizowana jest w Poznaniu od 2009 r. To pierwszy miejski projekt umożliwiający sprawdzenie termoizolacji budynków. W czternastu edycjach ekipy wykonały ponad 6,3 tys. pomiarów domów jednorodzinnych i zeskanowały kamerą termowizyjną ponad 250 kamienic.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: termomodernizacja | ocieplenie domu | Poznań

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama