Chiny dorzucają 15 GW mocy z elektrowni węglowych

Chiny potwierdziły, że wytworzą kolejne 15 GW mocy. Będzie ona pochodzić z elektrowni węglowych. Największy na świecie emitent zainwestował ponad 33 mld dolarów w sektor węgla i stali.

Transport węgla w Chinach/Jiujiang
Transport węgla w Chinach/JiujiangGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Zapotrzebowanie na energię w Chinach ostatnio się zmniejszyło, ale największy emitent gazów cieplarnianych na świecie inwestuje ponad 30 mld w energetykę węglową i przemysł stalowy.

Więcej emisji

Według raportu Centrum Badań nad Energią (CREA), Chiny ryzykują niewywiązaniem się z zobowiązań klimatycznych. Na tym polu trwa zresztą spór z Unią Europejską, która twierdzi, że Chiny swoją polityką oddalają się od ustaleń, jakie zapadły na szczycie klimatycznym w 2021 r. w Glasgow. Chiny odbijają piłeczkę i również krytykują inne kraje za nieefektywną politykę klimatyczną.

Produkcja węgla w Chinach w pierwszych ośmiu miesiącach roku osiągnęła 2,93 miliarda ton
Produkcja węgla w Chinach w pierwszych ośmiu miesiącach roku osiągnęła 2,93 miliarda tonGetty Images

To właśnie Chiny są obecnie największym emitentem na świecie. Odpowiadają za około 30 proc. rocznych globalnych emisji. Na drugim miejscu plasują się Stany Zjednoczone. USA traktowane są jednak jako największego, historycznego emitenta. UE jest na trzecim miejscu pod względem ilości emitowanych gazów cieplarnianych.

"Chociaż wzrost wykorzystania węgla może być krótkoterminowy, stanowi zagrożenie dla długoterminowych zobowiązań klimatycznych Chin" - powiedział Xinyi Shen, badacz z CREA.

Chiny zdecydowały o dołożeniu mocy z węgla po zdarzeniach z 2021 r. Braki energetyczne doprowadziły do paraliżu dużej części gospodarki, w tym kluczowych dla Chin sektorów przemysłu. Według ekspertów CREA to nie energetyka węglowa jest kluczem do rozwiązania tego problemu. Potrzebne jest stworzenie elastycznego systemu elektroenergetycznego, w tym magazynowania energii.

Węgiel w Chinach

Produkcja węgla w Chinach osiągnęła przez 10 miesięcy 2,93 miliarda ton, co stanowi wzrost o 11 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Od zeszłego roku kraj zwiększył także roczne zdolności produkcyjne w swoich kopalniach węgla o 490 mln ton.

Całkowita moc wytwórcza energii w Chinach osiągnęła do końca sierpnia 2466 GW, czyli o 8 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2021 r. Wzrost był spowodowany głównie nowymi projektami fotowoltaicznymi i wiatrowymi, przy czym całkowita moc ze słońca wzrosła o 27 proc. do 349,9 GW.

Skutki globalnego ocieplenia w PolsceSCP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas