Będzie cieplej, a rachunki spadną. Wystarczą narzędzia, które mamy w domu

Rozpoczął się już sezon grzewczy. To sprawia, że wszyscy nagle szukamy sposobów na docieplenie mieszkań i ograniczenie rachunków za ogrzewanie. Jak to zrobić? Wystarczą nam narzędzia, które większość osób ma w domu lub które można kupić w każdym sklepie budowlanym. Efekt jest wart swojej ceny - wydając kilka złotych, możemy sporo zaoszczędzić na opłatach. Podajemy 5 sposobów jak to zrobić.

Nie potrzeba specjalisty, aby w domu było cieplej. Wystarczy kilka minut i proste narzędzia, które każdy ma w domu
Nie potrzeba specjalisty, aby w domu było cieplej. Wystarczy kilka minut i proste narzędzia, które każdy ma w domu123RF/PICSEL

Okna i tryb zimowy. Jak je doszczelnić, aby było cieplej?

Okna wykonane z tworzyw sztucznych już na dobre zagościły w wielu polskich domach. Co do zasady oferują one lepszą ochronę przed temperaturą, w tym przed zimowymi mrozami. Są one tak szczelne, że większość producentów wyposaża je domyślnie w dwa tryby: letni (wpuszczający więcej powietrza z zewnątrz) i zimowy.

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale to właśnie jeden z najłatwiejszych i najlepszych sposobów na szybkie uporanie się z uciekającym ciepłem w domu. Wykonanie tego zabiegu w większości przypadków jest dziecinnie proste i zajmuje co najwyżej kilka minut.

"Tryb zimowy" w oknach polega na tym, że skrzydło ciaśniej przylega do uszczelki, dzięki czemu do mieszkania dostaje się mniej chłodu z zewnątrz. To, czy okna są "przełączone" można sprawdzić, przystawiając do nich rękę w okolicy parapetu. Jeśli czujemy ruch powietrza - okno prawdopodobnie jest ustawione w tryb "letni", który zapewnia większą przewiewność.

Aby przestawić okna w tryb zimowy, należy znaleźć z boku skrzydła charakterystyczną śrubę odpowiadającą za regulację. Wystarczy ją przekręcić, używając do tego - w zależności od modelu okna - np. klucza imbusowego, kombinerek lub śrubokrętu. Wtedy skrzydła powinny już domykać się zauważalnie szczelniej, nie pozwalając na uciekanie ciepłego powietrza z domu.

Niewiele osób o tym wie, ale okna z tworzywa sztucznego można regulować, zmniejszając lub zwiększając ilość przepuszczanego przez skrzydła powietrza z zewnątrz. Wystarczą kombinerki lub klucz123RF/PICSEL

Odpowietrzanie kaloryfera kluczykiem lub nożem

Aby oszczędzać ciepło w mieszkaniu warto także sprawdzić, czy nasze kaloryfery nie są czasem zapowietrzone. Bez obaw - czynność ta jest naprawdę prosta i szybka.

Twój kaloryfer słabo grzeje i masz wrażenie, że jest ciepły wyłącznie w jednym miejscu? Prawdopodobnie jest właśnie zapowietrzony. Do odpowietrzania warto przygotować sobie specjalny kluczyk do kaloryferów (kosztuje kilka złotych i znajdziemy je w każdym sklepie budowlanym) oraz szmatkę lub ręcznik.

Jeśli nie mamy kluczyka do odpowietrzania, to nie ma się czym przejmować. W tym celu możemy użyć także płaskiego śrubokrętu lub nawet kuchennego noża. Klucz do odpowietrzania jest jednak najbardziej poręczny i warto z niego skorzystać, aby przez przypadek nie wyrobić gwintu w zaworze grzejnika.

Jak zatrzymać ciepło w domu? Jednym ze sposobów jest odpowietrzanie kaloryferów. Ale to niejedyny trik, jaki można zastosować123RF/PICSEL

Z boku kaloryfera powinniśmy znaleźć miejsce na wspomniany kluczyk i podłożyć pod nie ściereczkę. Po przekręceniu klucza z małego otworu w kaloryferze powinno najpierw ulotnić się powietrze, a potem - woda. To właśnie z jej powodu potrzebujemy ręcznika.

Jeśli z kaloryfera wycieka już tylko woda (nie słychać syczącego powietrza), oznacza to, że został on odpowietrzony. Powinien teraz grzać dużo wydajniej i być ciepły w całości, a nie tylko tam, skąd płynie ciepła woda.

Zasłony i żaluzje na okna - sposób na ciepłe mieszkanie

Niewiele osób o tym pamięta, ale w przypadku ogrzewania naszych domów i mieszkań naszym sprzymierzeńcem są nie tylko urządzenia grzewcze, ale także naturalne słońce. Dlatego zasłony, żaluzje czy rolety mogą okazać się niezwykle cenne jeśli chodzi o walkę z uciekającym z domu ciepłem.

Gdy za oknem świeci słońce (nawet jeśli na dworze jest zimno) - wykorzystajmy to. Odsłonięcie rolet w oknach sprawi, że promienie słoneczne ogrzeją mieszkanie. Temperatura wewnątrz powinna się wtedy podnieść, nawet przy wyłączonych kaloryferach.

Z kolei jeśli pogoda jest niesprzyjająca - za oknem jest szaro i pada deszcz lub śnieg - wtedy lepiej zasłonić żaluzje i zasłony. Dobrze to zrobić również w nocy. Dlaczego? Powód jest prosty i praktyczny: zasłonięte rolety zadziałają jak izolacja, nie pozwalając wydostać się ciepłu z mieszkania.

Warto też "zasłonić" parapety, umieszczając na nich np. doniczki czy pudełka - wtedy również ograniczymy ryzyko utraty ciepłego powietrza z pomieszczenia.

Wiele osób zapomina o tym, że zasłony mogą uchronić pomieszczenia przed utratą ciepła. W słoneczne dni z kolei lepiej odsłonić okna - wówczas mieszkanie nagrzeje się promieniami słońca123RF/PICSEL

Odsuń meble od kaloryfera i wsadź za niego folię

Wróćmy jeszcze do grzejników. Oprócz odpowietrzania, warto w ich przypadku wykonać jeszcze jedną czynność - sprawdzić, czy wydzielane z kaloryfera ciepło nie jest blokowane przez inne przedmioty.

Często zdarza się, że z powodu braku miejsca w polskich domach grzejniki są zastawione meblami czy biurkami. To błąd. Aby umożliwić jak najwydajniejsze ogrzewanie pomieszczeń, ciepło z kaloryfera musi mieć możliwość swobodnego ujścia. W przeciwnym razie, zamiast nagrzanego pokoju, będziemy mieć tylko rozgrzane do czerwoności meble, które blokują grzejnik.

Cyrkulację ciepła z kaloryfera można dodatkowo wzmocnić, instalując za nim srebrną folię odbijającą temperaturę. Można ją dostać niemal w każdym sklepie budowlanym. Dzięki niej ciepłe powietrze będzie łatwiej "odbijać" się od ściany i pokoje nie będą tak łatwo tracić temperatury.

Od kaloryfera warto jak najdalej odsunąć przedmioty zakłócające swobodną cyrkulację powietrza, np. kanapę123RF/PICSEL

Uszczelnianie drzwi

Gdy myślimy o cieple uciekającym z mieszkania, zazwyczaj pierwsze co nam przychodzi do głowy, to kaloryfery lub okna. Ale równie ważne są drzwi - zarówno te frontowe, jak i w środku domu. Przede wszystkim warto pamiętać, aby je zamykać - w ten sposób ciepło nie będzie uciekać z pomieszczeń. To jednak nie wszystko, co możemy zrobić pod tym kątem.

Stare drzwi ze szparami między skrzydłem a framugą najlepiej oczywiście wymienić na nowsze, dokładniej wykonane i zatrzymujące więcej ciepła. Ale to kosztowne i wymaga tak naprawdę przeprowadzenia małego remontu.

Uszczelnienie drzwi i okien to prosta czynność, która może przynieść zaskakująco dobre efekty dla ocieplenia pomieszczeń123RF/PICSEL

Łatwą i szybką alternatywą oraz sposobem na zatrzymanie uciekającego ciepła jest uszczelnienie drzwi na własną rękę. Jeśli po ich zamknięciu nadal wyczuwamy, że przez szczeliny przedostaje się zimne powietrze, możemy kupić w dowolnym sklepie budowlanym odpowiednie, gumowe uszczelki. Są one z reguły wyposażone w samoprzylepne taśmy, a producenci oferują specjalne modele mające za zadanie pomóc w dociepleniu pomieszczeń.

Takie uszczelnienie drzwi będzie nas kosztować maksymalnie kilkadziesiąt złotych, ale efekt może być wart dużo więcej. Może się bowiem okazać, że taki prosty zabieg wystarczy i wcale nie trzeba będzie wymieniać drzwi na nowe.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas