Atom w Polsce. Francuzi podali cenę

Jean-Bernard Lévy, prezes francuskiego EDF, spotkał się w piątek z premierem Mateuszem Morawieckim. Podczas tej wizyty stwierdził, że Francja jest w stanie dostarczyć do naszego kraju reaktory produkujące prąd w średniej cenie 57 euro z MhW.

W spotkaniu, o którego szczegółach donosi "Puls Biznesu", brali także udział ministrowie Piotr Naimski (strategiczna infrastruktura energetyczna) i Michał Kurtyka (klimat i środowisko), a także przedstawiciele kancelarii prezydenta. Dwa dni wcześniej, zaskakując nieco branżowych obserwatorów, francuski koncern energetyczny złożył w resorcie klimatu wstępną i niewiążącą ofertę budowy od czterech do sześciu reaktorów EPR, o łącznej mocy od 6,6 do 9,9 GW w dwóch lub trzech lokalizacjach.

Jean-Bernard Lévy pytany o najważniejsze liczby z oferty, podaje jedną. - Jesteśmy w stanie dostarczyć sześć reaktorów EPR, które będą produkować prąd w średniej cenie 57 EUR za MWh (260 zł). Przy czterech reaktorach byłby to koszt wyższy, bo działają tu oczywiście efekty skali - stwierdził.

Reklama

Tańszy prąd

Gazeta wskazuje, że obecne ceny energii w Polsce są o wiele wyższe - średnia cena prądu na Towarowej Giełdzie Energii przekroczyła we wrześniu 460 zł za MWh. Wynika to z bijących rekordy cen gazu, który Polska importuje w większości ze Wschodu. Jean-Bernard Lévy podkreśla, że o drogim prądzie rozmawiał z polskimi władzami.

- To dobry moment, by inwestować w energetykę zdekarbonizowaną, ze stałą ceną wytwarzania - uważa szef EDF.

O pozostałych liczbach z oferty napisał portal BusinessInsider. Podał, że budowa przez Francuzów czterech reaktorów kosztowałaby 33 mld EUR, czyli około 150 mld zł, a sześciu - 48,5 mld EUR, czyli około 222 mld zł.

"PB" wskazuje, że Francuzi oferują, że wybudują w Polsce reaktory "pod klucz" i zajmą się wszystkimi aspektami technicznymi. Do tego, odpowiadając na polskie oczekiwania w zakresie finansów, do oferty dołączono list Brunona Le Maire’a, ministra gospodarki i finansów, który zapewnia, że Francja gotowa jest współfinansować inwestycję.

Dołącz do ZIELONA INTERIA także na Facebooku

PAP
Dowiedz się więcej na temat: energetyka | energetyka jądrowa | Francja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy