KGHM wdraża ekologiczne rozwiązania
KGHM Polska Miedź zwiększa liczbę ultra szybkich punktów ładowania samochodów elektrycznych. W Zagłębiu Miedziowym działają już cztery takie punkty. Dodatkowo oddział firmy, Huta Miedzi Cedynia, powiększyła swoją flotę o dwa elektryczne wózki widłowe.
Do stacji ładowania przy siedzibie KGHM w Lubinie dołączyły trzy kolejne: przy Hucie Miedzi Głogów, Hucie Miedzi Legnica i przy Zakładach Górniczych Lubin. Punkty są ogólnodostępne i oznakowane miejscami postojowymi wyłącznie dla samochodów elektrycznych. Podobnie jak przy uruchomieniu stacji w Lubinie, KGHM współpracował z grupą Tauron. KGHM podkreśla, że to kolejny krok w kierunku bardziej zielonej wizji grupy.
Elektryczne wózki widłowe przeznaczone do obsługi ciągu technologicznego w Hucie Miedzi Cedynia będą wykorzystane przy linii ciągłego topnienia, odlewania i walcowania miedzi. Spółka wyliczyła, że oszczędność wynikająca z pracy takiego pojazdu w porównaniu do spalinowego wynosi ok. 40 tys. zł rocznie.
Innym elementem realizacji strategii KGHM jest również elektromobilność dołowa. Firma prowadzi testy z samochodem elektrycznym Sokół 4x4. Z kolei KGHM Zanam wyprodukował nowy typ wozu transportowego z napędem elektrycznym - Zanper.
KGHM jednocześnie inwestuje w odnawialne źródła energii, w tym projekty fotowoltaiczne. Inwestycje będą realizowane w kilku miejscach. W okolicach Huty Miedzi Legnica KGHM Zanam zakończył budowę nowoczesnej elektrowni fotowoltaicznej w technologii 4.0. Firma prowadzi też dwa inne projekty fotowoltaiczne - Elektrownia fotowoltaiczna (EPV) Piaskownia Obora oraz Zespół EPV HMG I-III.
Zgodnie ze strategią koncernu, do 2030 roku aż połowę zapotrzebowania na energię KGHM chce pokryć z własnych źródeł, w tym z OZE. To duże wyzwanie, bo spółka jest drugim w Polsce (po PKP) konsumentem energii elektrycznej. Każdego roku zużywa około 2,8 TWh energii, w większości zakupionej na rynku.
Obecnie 18 proc. energii zużywanej przez firmę pochodzi ze źródeł własnych. Spółka posiada dwa kogeneracyjne bloki gazowo-parowe wybudowane w latach 2011-2016. Energia z bloków w całości wykorzystywana jest na potrzeby własne. Ciepło z kolei przekazywane jest do systemów ciepłowniczych Polkowic, Lubina i Głogowa.
Spółka wprowadza systematycznie rozwiązania, które mają prowadzić do zmniejszania zużycia energii.
wj