Wilki w Polsce. Jak reagować na spotkanie?

Mało kto z nas zdaje sobie sprawę z tego, że wilki w Polsce żyją w każdym z szesnastu województw, co oznacza, iż możemy je spotkać niemalże w każdym zakątku naszego kraju. Czy należy więc obawiać się takiego spotkania i jak reagować, kiedy już do niego dojdzie?

Jak zachować się podczas spotkania z wilkiem?
Jak zachować się podczas spotkania z wilkiem?Wikimedia
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Wilki z pewnością możemy nazwać najbardziej zdemonizowanymi zwierzętami w naszym kraju. Nie od dziś symbolizują one czyste zło, a w mediach przedstawia się je niemal wyłącznie w niekorzystnym świetle. Z tych powodów często nie dostrzegamy całej gamy zalet tych niezwykłych zwierząt.

Wspomniane drapieżniki pełnią w przyrodzie ważne funkcje regulujące, ograniczając liczebność kilku gatunków. Przykładowo populacja jeleni i saren bije w naszym kraju kolejne rekordy, co wiąże się z wyrządzaniem przez nie ogromnych szkód w uprawach, zakłócaniem równowagi w ekosystemie czy zwiększeniem występowania różnego rodzaju kleszczy. Wilki pomagają nam w radzeniu sobie z tymi problemami.

Jak reagować na spotkanie wilka?

W Polsce żyje zaledwie od dwóch do trzech tysięcy wilków, co oznacza, że szansa na ich spotkanie jest wyjątkowo niska. Jednak biorąc pod uwagę, że żyją one w każdym województwie, każdy z nas czysto teoretycznie może się na nie natknąć. Jak wówczas należy się zachować?

Kiedy wilk znajdzie się w odległości mniejszej niż 30 metrów od nas, powinniśmy przede wszystkim zachować spokój. Jeśli zacznie się on do nas zbliżać, należy wówczas unieść ręce i zacząć machać nimi w powietrzu, jednocześnie głośno pokrzykując. W ten sposób powinniśmy go wystraszyć.

Natomiast jeśli zwierzę wciąż będzie się do nas zbliżać, możemy zacząć rzucać w niego niewielkimi rzeczami znajdującymi się w pobliżu jak np. grudką ziemi czy kamieniami.

Prewencja lepsza od samoobrony

Oczywiście ­­najlepszym rozwiązaniem jest unikanie wszelkich zachowań mogących sprowokować kontakt z wilkami. Oznacza to, że za wszelką cenę nie należy dokarmiać tych zwierząt ani pozostawiać resztek żywności na parkingach czy miejscach biwakowych.

Spacerując po lesie z psem, warto wyposażyć się w smycz, natomiast mieszkając w pobliżu lasu, w którym żyją wilki, należy trzymać zwierzęta domowe na dobrze ogrodzonym terenie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas