Tanie i ekologiczne środki do czyszczenia. Zamiast kupować - zrób je w domu

Jeśli chcemy utrzymać nasz dom w czystości, z reguły musimy się przygotować na całkiem spore wydatki. Na dodatek popularne środki czyszczące dostępne w sklepach mogą u niektórych osób powodować np. podrażnienia skóry czy alergie, a ich wpływ na środowisko jest, delikatnie mówiąc, nie najlepszy. Są jednak sposoby, aby przygotować domowe, ekologiczne środki do czyszczenia na własną rękę i, co więcej, jeszcze na tym zaoszczędzić.

Tanie i ekologiczne sprzątanie? To możliwe. Wystarczy zadbać o kilka niezbędnych środków czystości, które możemy zrobić sami
Tanie i ekologiczne sprzątanie? To możliwe. Wystarczy zadbać o kilka niezbędnych środków czystości, które możemy zrobić samipixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Pasta sodowa do czyszczenia kuchni i łazienki

Zanieczyszczenia takie jak tłuszcz w piekarniku i na grillu, brudne fugi, tłusty okap czy kamień w wannie lub prysznicu mogą doprowadzać niektórych do szewskiej pasji. Tym bardziej, że wiele środków dostępnych w sklepach, mimo szumnych zapowiedzi na etykietach, wcale nie radzi sobie dobrze z takim brudem.

Rozwiązaniem w tym wypadku może być zrobienie własnej pasty sodowej do czyszczenia. Aby ją zrobić, będą nam potrzebne:

  • 200 g sody oczyszczonej;
  • płynne mydło (można je zrobić ze startego mydła w kostce).

Całość ze sobą mieszamy (jeśli chcemy, aby pasta była rzadsza dodajemy więcej mydła) i... gotowe! Takiej pasty sodowej możemy używać niemal w całym domu - do czyszczenia kuchni, łazienki, a nawet podeszw butów. Wystarczy nałożyć ją na ściereczkę lub zużytą szczoteczkę do zębów. Pastę sodową najlepiej zrobić w słoiku lub innym wielorazowym opakowaniu, aby dodatkowo zadbać o ekologię takiego środka czyszczącego.

Domowa pasta sodowa może mieć dowolną konsystencję. Najlepiej przechowywać ją w szklanym słoiku
Domowa pasta sodowa może mieć dowolną konsystencję. Najlepiej przechowywać ją w szklanym słoikuPexels.com

Jak zrobić własne tabletki do zmywarki?

Może się wydawać, że zmywarka to bardzo skomplikowane urządzenie AGD wymagające do należytej pracy zaawansowanych chemikaliów. Nic bardziej mylnego, bo okazuje się, że wcale nie musimy kupować tabletek do zmywarki w sklepie.

Tabletki do zmywarki można zrobić samemu. Będą nam potrzebne:

  • woda (pół szklanki),
  • sól (pół szklanki),
  • kwasek cytrynowy (dwie saszetki),
  • soda kalcynowana (szklanka).

Możemy wykorzystać też zwykłą sodę, ale trzeba wrzucić ją najpierw do piekarnika, aby podgrzewała się w 200 stopniach przez 30 minut. Jeśli mamy już wszystkie składniki, należy je ze sobą dokładnie wymieszać i tak przygotowaną miksturę włożyć do foremek na lód i następnie zamrozić.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do domowych tabletek przed wstawieniem do zamrażarki dodać także dowolny naturalny olejek eteryczny. Jego dodatek sprawi, że naczynia będą miały przyjemniejszy zapach. Przygotowane w ten sposób tabletki do zmywarki będą nie tylko tańsze niż sklepowe odpowiedniki, ale także dużo bardziej ekologiczne.

Niewiele osób wie, że tabletki do zmywarki można zrobić w domu. Są dużo tańsze niż środki czyszczące dostępne w sklepach
Niewiele osób wie, że tabletki do zmywarki można zrobić w domu. Są dużo tańsze niż środki czyszczące dostępne w sklepachPexels.com

Płyn do czyszczenia na bazie octu

W naszym arsenale ekologicznych środków do czyszczenia domów przyda się także uniwersalny środek do mycia powierzchni, takich jak blaty kuchenne, zlew, lodówka czy mikrofalówka. Można go wykonać w domu, robiąc spray do czyszczenia na bazie octu spirytusowego.

Do wykonania płynu do czyszczenia z octem konieczne są:

  • ocet spirytusowy destylowany (pół szklanki);
  • woda (pół szklanki);
  • butelka z atomizerem (np. po płynie do mycia szyb);
  • olejek eteryczny (opcjonalnie).

Wszystkie składniki mieszamy ze sobą i następnie przelewamy do butelki z rozpylaczem. Gotowe! Teraz możemy używać naszego ekologicznego preparatu do codziennego użytku. Jego zalety to, oprócz przyjazności dla środowiska, skuteczność w walce z brudem, tłuszczem, bakteriami i pleśnią. Takiego płynu możemy też używać w pobliżu żywności - prosty i naturalny skład sprawia, że jest on bezpieczny dla ludzi.

Nanopowłoka na okna stworzona przez polskich naukowców pozwala zaoszczędzić na rachunkachmateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas