Kryzys energetyczny trwa. Jak oszczędzać prąd w domu?

Jeszcze rok temu nikt nie pomyślałby nawet, że ceny prądu mogą osiągnąć tak wysokie wartości. Dla większości z nas racjonalne gospodarowanie zasobami stanie się koniecznością, jeśli będziemy chcieli uniknąć rekordowo wysokich rachunków. Jakie triki pozwolą nam oszczędzać prąd w domu?

Jak zaoszczędzić na prądzie?
Jak zaoszczędzić na prądzie?pixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Oszczędzanie prądu z pewnością może za niedługo stać się naszym "sportem narodowym". Nikt z nas przecież nie lubi wydawać pieniędzy niepotrzebnie, w szczególności jeśli nie są to małe kwoty. Gdzie więc powinniśmy zacząć nasze poszukiwania recepty na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną?

Dobrym pomysłem będzie zerknięcie na tabelę rocznego zużycia prądu przez poszczególne urządzenia elektryczne. Jedno z takich zestawień przygotowało PGNiG. Czołówka rankingu prezentuje się następująco:

  • 1. Płyta indukcyjna - 748,25 kWh
  • 2. Piekarnik elektryczny - 496,4 kWh
  • 3. Lodówka - 270 kWh
  • 4. Czajnik elektryczny - 240 kWh
  • 5. Zmywarka - 237 kWh
  • ...
  • 11. Mikrofalówka - 51,1 kWh

Z powyższy danych wynika, że właśnie przy użytkowaniu pięciu wspomnianych urządzań, powinniśmy szukać oszczędności. Jak więc oszczędniej z nich korzystać?

Płyta indukcyjna - używaj pokrywki

Wiele osób z nas podczas smażenia lub gotowania nie używa pokrywki, przez co zużywa się więcej energii, aby utrzymać odpowiednią temperaturę. Zwykłe założenie pokrywki pozwoli nam zaoszczędzić kilka złotych.

Piekarnik elektryczny - nie otwieraj w trakcie

Niektórzy mają tendencję do częstego sprawdzania stanu potrawy. Należy pamiętać, że każde otworzenie piekarnika wiąże się z obniżeniem temperatury w środku i wydłużeniem całego procesu pieczenia.

Ceny prądy poszybowały w górę
Ceny prądy poszybowały w górępixabay.com

Lodówka - zastanów się, co chcesz wziąć

Otwieramy lodówkę, patrzymy, co w niej jest, i zamykamy. Chwilę później bezsensownie powtarzamy tę czynność. Warto przed otwarciem zastanowić się, co konkretnego chcemy wziąć.

Czajnik elektryczny - gotuj mniej wody

Często, gdy mamy ochotę na filiżankę herbaty, nalewamy pełny czajnik wody. Ułamek zagotowanej wody zostanie przez nas wykorzystany, a reszta wkrótce ostygnie i będzie wymagała ponownego zagotowania. Warto gotować tylko tyle wody, ile potrzebujemy.

Zmywarka - wstawiaj pełną

Zmywarka zużyje dokładnie tyle samo prądu bez względu na to, czy uruchomimy ją wypełnioną po brzegi, czy pustą. Mając to na uwadze, nie włączajmy jej, gdy nie jest do końca załadowana. Podobnie sytuacja wygląda z pralką.

Mikrofalówka - polub to urządzenie

Jak można zauważyć na powyższej tabelce, mikrofalówka zużywa o wiele mniej energii niż płyta indukcyjna czy piekarnik. Potrawy z tego urządzenia mogą smakować równie dobrze, a ich przyrządzenie na pewno będzie tańsze.

  • 6. Komputer stacjonarny - 197,1 kWh
  • 9. Laptop - 138,7 kWh
  • 10. Telewizor - 128 kWh
  • 13. Telefon komórkowy - 2,48 kWh

Korzystaj z telefonu

Telefon używa znacznie mniej energii elektrycznej od komputera stacjonarnego, laptopa czy telewizora. Jeśli mamy ochotę obejrzeć jakiś film lub serial, poczytać najnowsze informacje albo pograć w grę, wybór powinien być prosty - zróbmy to na telefonie.

Jak skutecznie oszczędzać wodę?SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas