Dom bez rachunków: Podstawa to dobra wentylacja

Wentylacja jest jednym z najważniejszych elementów domu. To dzięki niej w pomieszczeniach mamy dopływ świeżego powietrza. Teraz możemy także przy okazji zaoszczędzić na ogrzewaniu.

article cover
pixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Z kampanią "Dom bez rachunków" opowiadamy, jak zmienić dom w bardziej przyjazny dla środowiska i na tym zyskać. W poprzednich odcinkach rozmawialiśmy o fotowoltaice oraz pompach ciepła. Tym razem skupimy się na wentylacji, klimatyzacji oraz rekuperacji, bez czego nie można mieć w pełni ekologicznego domu.

- Dawniej wentylację w budynkach zapewniały nieszczelna stolarka oraz kominy wentylacyjne. Nowe budynki są szczelne. Wentylacja grawitacyjna, którą kiedyś stosowano, nie ma teraz prawa działać  - mówi Paweł Lachman, koordynator kampanii "Dom bez rachunków".

Stąd niedaleka droga do syndromu chorego domu. To określenie stosuje się wobec budynków, które mają wady m.in. w wentylacji. Efektem jest np. grzyb na ścianie lub zbyt wysoki poziom dwutlenku węgla. Prowadzi to do dekoncentracji, złego samopoczucia czy kaszlu. 

- Te objawy wpływają na naszą wydajność w pracy i szkole. Problemem jest nie tylko dwutlenek węgla, ale i zanieczyszczenia chemiczne np. z drukarek bądź środków czyszczących - podkreśla Paweł Lachman. 

Rozwiązaniem jest przebudowa wentylacji na mechaniczną. Wówczas możemy zainstalować także filtry, które będą oczyszczały wpływające do budynku powietrze. 

Do wentylacji mechanicznej należy zamontować rekuperator. To urządzenie, które odzyskuje ciepło z powietrza wyrzucanego z budynku. W wentylacji grawitacyjnej, ubytek ciepła mógł wynosić nawet 50 proc. Rekuperator ciepło, które trafiłoby na zewnątrz, "łapie" i zawraca do domowego systemu. Dzięki temu obniżają się koszty ogrzewania.

Ostatnim elementem układanki jest klimatyzator. W ciągu ostatnich kilkunastu lat z powodu ocieplenia klimatu i częstszych fali upałów, zyskały one w Polsce na popularności. Jednak w przypadku domu ekologicznego, nie są jedynymi źródłami chłodu. Najważniejszym jest bowiem pompa ciepła, która latem chłodzi. Dzięki temu klimatyzator może działać dodatkowo, jako wsparcie systemu. Dotychczasowy problem obciążenia sieci energetycznej zwiększoną pracą klimatyzatorów znika dzięki zainstalowanej w domu fotowoltaice.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas