Stare kontra nowe, czyli jak zmienić dom na energooszczędny

80 proc. budynków w Polsce wymaga termomodernizacji - uważają eksperci. To potężne wyzwanie, bo dostosowanie domów do nowych standardów nie będzie ani łatwe, ani tanie.

article cover
pixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Z kampanią "Dom bez rachunków" opowiadamy, jak zmienić dom w bardziej przyjazny dla środowiska i na tym zyskać. W poprzednim odcinku rozmawialiśmy o budowie ekologicznego domu, który ma opinię znacznie droższego, niż jego tradycyjne odpowiedniki. Tematem dzisiejszego odcinka jest modernizacja już istniejących domów, tak by stały się energooszczędne.

- Szacuje się, że około 80 proc. budynków powinno zostać zmodernizowanych, by spełniać dużo wyższe standardy energetyczne - mówi Paweł Lachman, koordynator kampanii "Dom bez rachunków".

Zdaniem ekspertów, największym problemem podczas modernizacji już istniejącego domu jest wentylacja. Dom energooszczędny potrzebuje wentylacji mechanicznej, najlepiej z odzyskiem ciepła. Wiele starych budynków ma tymczasem wentylację grawitacyjną. Ta przy szczelnych oknach i drzwiach nie będzie działać. Zmiana na nowy system jest kosztowna i zależy od tego, w jakim stanie jest budynek. 

Kolejny problemem to ogrzewanie. Rząd i gminy wspierają wymianę tzw. kopciuchów, ale nadal używa się ich w wielu domach. - W województwie małopolskim świadomość uchwał antysmogowych ma 58 proc. ankietowanych. Z kolei w województwie śląskim o tym, czym i jak można palić w piecach wie zaledwie co piąty badany - mówi Paweł Lachman.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas