Mniej plastiku, więcej dzieci? Papierowy test ciążowy zmniejszy ilość odpadów

Australijski startup Hoopsy stworzył rewolucyjny, choć prosty test ciążowy, który zamiast plastiku, jest wykonany z papieru. Celem jest ograniczenie małych, jednorazowych odpadów z tworzyw sztucznych.

Test z papieru zmniejszy ilość śmieci z plastiku
Test z papieru zmniejszy ilość śmieci z plastikuHoopsyTwitter
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Nadający się do recyklingu test ciążowy jest w 99 proc. wykonany z papieru. Firma Hoopsy postanowiła się dzięki tej alternatywie rozwiązać część problemu, jakim jest wyrzucanie i gromadzenie na wysypiskach jednorazowych odpadów z tworzyw sztucznych.

Firma dąży do tego, aby to właśnie jej ekoprodukty zastąpiły plastikowe, wykonywane w warunkach domowych testy. Hoopsy podaje, że w samej Wielkiej Brytanii każdego roku na śmietniskach ląduje ponad 12,5 mln takich plastikowych testów.

Papierowe testy

Lara Solomon, która założyła Hoopsy wie, jakie to uczucie oczekiwać dziecka. Kobieta przeszła długą drogę od zapłodnienia in vitro do posiadania dziecka. Jak mówi, po wykonaniu wielu testów zrozumiała, że oczekiwanie na dziecko może iść w parze z ekologią. Dlatego wymyśliła alternatywę dla plastikowych testów i nazwała ją "nadzieja".

Solomon tłumaczy, że nazwa testu jest związana nie tylko z nadzieją, towarzyszącą narodzin dziecka, ale i tą, związaną z ograniczeniem ilości śmieci, jakie nas otaczają. Tym bardziej że w świecie, jaki zostawimy, będą żyć inni ludzie, w tym nasze dzieci.

Test Hoopsy został dopuszczony do sprzedaży przez brytyjską Agencję Regulacyjną ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej. Testy wykazały, że jego dokładność wynosi ponad 99 proc. Podobnie jak większość domowych testów ciążowych, ten papierowy mierzy poziom ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG, powszechnie znanej jako hormon ciążowy) w moczu. Aby test pokazał dokładny wynik, trzeba sikać na niego ok. 3 sekundy.

Po 5-10 min. można odczytać wynik, a test przecina się i segreguje powstałe odpady. Nieobsikaną część można wyrzucić do pojemnika na papier, a resztę do czarnego pojemnika na zmieszane odpady.

W całości wykonany z papieru
W całości wykonany z papieruHoopsyTwitter

"Chciałabym, żeby wszystkie testy plastiku zostały w końcu wycofane" - powiedziała Laura Solomon.

Podobnym produktem jednorazowego użytku (wyprodukowanego z alternatywnych materiałów) jest test na Covid-19. Agencja projektowa Morrama opracowała test z papieru i biodegradowalnej folii.

Recyklingowy rekord w ŁodziSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas