Zimowanie komarzycy. Kolor liści ma znaczenie
Oprac.: Justyna Nachman
Komarzyca to popularna roślina zdobiąca nasze ogrody i tarasy. Oprócz ciekawego wyglądu roślina ta zapewnia również naturalną ochronę przed uciążliwymi komarami. W Polsce najczęściej jest traktowana jako roślina jednoroczna, co jest sporym marnotrawstwem. Mało kto wie, że roślinę tę można przezimować i cieszyć się nią w kolejnym sezonie. Jak skutecznie przezimować komarzyce?
Spis treści:
Czy komarzyca jest wieloletnia?
Komarzyca, a właściwie plektrantus koleusowaty (Plectranthus glabratus) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny jasnotowatych, pochodzącej z obszarów tropikalnych. Jest również określana mianem komarnicy czy też kadzidełka. Swoją nazwę zawdzięcza licznym olejkom eterycznym, które skutecznie odstraszają komary. W naszym klimacie komarzyca najczęściej jest uprawiana jako ozdobna roślina jednoroczna. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji z powodzeniem może przetrwać nawet kilka sezonów.
Komarzyca nie jest odporna na niskie temperatury. Z uwagi na swoje pochodzenie nie toleruje temperatury niższej niż 8°C. Dlatego najlepiej jest uprawiać ją w doniczkach, ponieważ w gruncie z pewnością nie przetrwałaby zimy. Niestety większość ludzi nie wykorzystuje w pełni potencjału komarzycy i zamiast odpowiednio o nią zadbać w zimę, wolą kupić nowy egzemplarz w przyszłym sezonie.
Co zrobić z komarzycą na zimę?
Jesienią, kiedy temperatura w nocy zaczyna spadać poniżej 8°C, należy przenieść komarzycę do pomieszczenia. Najlepiej zrobić to jeszcze we wrześniu, ewentualnie w październiku. Wtedy będziemy mieć pewność, że roślina nie zostanie narażona na działanie mrozu. Komarzyca dobrze będzie się czuła w pomieszczeniu o temperaturze w granicach ok. 10-15°C. Wybrane miejsce powinno być jasne. Najlepiej sprawdzą się werandy, klatki schodowe lub południowe parapety okienne. Komarzyca powinna być ustawiona jak najdalej od źródeł ciepła, tj. grzejników, kominków czy też kóz grzewczych.
Przed przeniesieniem rośliny do wnętrza należy ją odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności musimy skrócić wszystkie pędy komarzycy na wysokość ok. 15 cm nad ziemią. Zimą roślina będzie zużywała bardzo dużo energii, aby utrzymać długie pędy przy życiu, dlatego lepiej jest je zawczasu usunąć. Zdecydowanie ułatwi to komarzycy zimowanie i dodatkowo pobudzi roślinę do wzrostu na wiosnę. W tym czasie roślina przechodzi w stan spoczynku, dlatego warto ograniczyć podlewanie komarzycy do 1-2 razy w miesiącu. Natomiast z nawożeniem powinniśmy się wstrzymać do następnego sezonu.
Czy komarzyca przetrwa zimę w domu?
Przy zapewnieniu komarzycy optymalnych warunków w domu, nie powinno być większych problemów z jej przezimowaniem. Warto wspomnieć, iż z powodzeniem może ona być również uprawiana jako roślina wewnętrzna. Jednak nie każda jej odmiana nadaje się równie dobrze do domowej uprawy oraz zimowania. Okazuje się, że odmiany o zielonych oraz fioletowych liściach najlepiej znoszą warunki domowe.
Natomiast najbardziej delikatną odmianą komarzycy jest variegata o ciemnozielonych liściach z białą obwódką. Odmiana ta jest niezwykle wrażliwa na zmieniające się warunki uprawy. Jednak to wcale nie oznacza, że jej zimowanie jest niemożliwe. Jeżeli tylko zapewnimy tej komarzycy odpowiednie warunki, na wiosnę powinna wypuścić nowe pędy.