Trawnik zniszczony po zimie? Wiosenny zabieg rozwiąże twój problem
Trawa jak każda inna roślina w naszym ogrodzie potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Podczas sezonu ogrodniczego musimy pamiętać o jej nawożeniu, podlewaniu, a także regularnym koszeniu. Niestety często to nie wystarcza, a ogrodnicy szczególnie po zimie są niezadowoleni z wyglądu murawy. Aby poprawić jej kondycję, mogą na wiosnę wykonać jeden ważny zabieg, który pomoże trawie w regeneracji.

Spis treści:
Piaskowanie to bardzo prosty zabieg, którego wykonanie nie zajmuje dużo czasu. Przynosi jednak świetne skutki, przez co warto dać mu szansę. Wiosna to idealny okres na jego przeprowadzenie. Osłabiona po zimie trawa ci za to podziękuje.
Jak piasek wpływa na zdrowie trawnika?
Piaskowanie to po prostu rozprowadzenie na powierzchni trawnika cienkiej warstwy piasku. Jest to kluczowy krok w pielęgnacji, który niestety często jest pomijany. Najbardziej potrzebują go murawy, które prowadzone są na podłożach słabo przepuszczalnych, złożonych z ciężkiej i gliniastej gleby. Piaskowanie poprawia właściwości ziemi, dzięki którym staje się ona bardziej przepuszczalna. Woda, składniki pokarmowe mogą dzięki temu lepiej wnikać do korzeni trawy. Piaskowanie ogranicza powstawanie kałuż na powierzchni ziemi i zapewnia lepsze odprowadzanie wody. Dzięki temu ograniczymy rozwój mchu, chwastów, a także chorób grzybowych trawy.
Piaskowanie najlepiej przeprowadzić wiosną, ponieważ po zimie trawa może być osłabiona. Tym zabiegiem możemy pobudzić ją do intensywnego wzrostu, a także przygotować na lato.
Wybór odpowiedniego piasku. Klucz do skutecznego piaskowania
Do piaskowania trawnika najczęściej używa się suchego piasku rzecznego, którego ziarna mają grubość ok. 0,5-0,8 mm. W sklepach dostaniemy gotowe mieszanki, które są przeznaczone do różnych rodzajów gleby. Z tego powodu z łatwością dobierzemy produkt, który idealnie nada się do murawy w naszym ogrodzie. Gotowe mieszanki są wzbogacone o dodatkowe składniki, takie jak:
- kreda,
- sucha glina,
- torf lub kompostó
Kreda wykazuje działanie podobne jak wapno. Nadaje się idealnie do kwaśnych gleb, ponieważ podnosi pH ziemi i ogranicza rozwój chwastów oraz mchu. Z kolei sucha glina zagęszcza glebę, poprawia strukturę ziemi oraz pomaga zatrzymać wodę w systemie korzeniowym trawy. Ten składnik sprawdzi się do ogrodów, w których ziemia jest zbyt luźna i piaszczysta. Torf lub kompost są z kolei ważnym źródłem łatwo przyswajalnych składników odżywczych, dzięki którym zapewnimy trawie potrzebne mikroelementy.
Ile piasku użyć do piaskowania trawnika?
Ilość i rodzaj materiału, który potrzebujemy do piaskowania, zależy od tego, jakie mamy podłoże w naszym ogrodzie. Należy dobrać je do indywidualnych potrzeb naszego trawnika. Na glebach piaszczystych warto stosować mieszanki bogate w substrat torfowy oraz glinę. Z kolei gleby ciężkie mogą potrzebować mieszanek, w których przeważa piasek.
Przyjmuje się, że na każdy 1 metr kwadratowy trawnika potrzebujemy ok. 3-5 kg mieszanki. W tym przypadku nie należy oszczędzać, ponieważ zbyt mała ilość piasku nie przyniesie pożądanego efekty. Jeśli z kolei rozsypiemy na trawniku zbyt dużo mieszanki, ryzykujemy, że nie wchłonie się odpowiednio w glebę.
Piaskowanie krok po kroku. O tym musisz pamiętać
Zabieg piaskowania jest bardzo prosty do wykonania. Musimy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki którym będziemy mieć pewność, że przyniesie pożądane przez nas skutki. Przede wszystkim należy przed nim odpowiednio przygotować trawnik. Murawa powinna być świeżo skoszona. Dzięki temu ułatwimy piaskowi wniknięcie w glebę. Piaskowanie przeprowadzamy w słoneczny i bezwietrzny dzień. Dzięki temu łatwiej będzie odpowiednio rozłożyć piasek i uniknąć powstawania nierówności.
Aby ułatwić sobie pracę, mieszankę warto przesypać do mniejszego wiadra albo taczki. Przechodzimy do rozrzucania jej na powierzchni murawy. Możemy robić to ręcznie albo łopatą. Na końcu wyrównujemy powierzchnię piasku przy pomocy grabi. Mieszanka powinna równomiernie pokrywać murawę, a jej warstwa nie powinna być grubsza niż 5 mm.
Jeśli teren naszej działki jest duży, do rozrzucania piasku możemy użyć piaskarki, która jest wyposażona w specjalne wałki oraz otwory, dzięki którym ułatwi nam pracę i samodzielnie rozrzuci równomiernie piasek.
Źródło: deccoria.pl