To najlepsze lasy na grzybobranie. Kosz będzie pełen borowików i koźlarzy

Sezon na grzyby 2022 trwa. Szczęśliwi powinni być zwłaszcza grzybiarze w województwach podlaskim i lubelskim, ponieważ w tych regionach grzybów w lasach brakuje. Gdzie warto się wybrać, żeby wrócić z pełnym koszem?

Gdzie warto wybrać się na grzyby w województwie podlaskim i województwie lubelskim? Podpowiadamy
Gdzie warto wybrać się na grzyby w województwie podlaskim i województwie lubelskim? Podpowiadamy123RF/PICSEL123RF/PICSEL

 • Prawdziwy grzybiarz nigdy nie zdradza swoich najlepszych miejsc na grzybobranie i to jego święte prawo, ale nie jest tajemnicą, że niektóre miejsca po prostu słyną z grzybnych lasów. 
 • Nie inaczej jest również w województwach podlaskim i lubelskim.
 • Istnieje tam sporo miejsc, gdzie warto wybrać się na grzyby. Pewność, że nie wrócisz stamtąd z pustym koszem, jest niemal stuprocentowa.

Gdzie na grzyby 2022. Podlaskie. Najlepsze miejsca na grzybobranie

Deszczowa aura w województwie podlaskim w ostatnich dniach wlała w serca grzybiarzy nadzieję na wysyp grzybów i udane zbiory.

W podlaskich lasach można już znaleźć pierwsze okazy borowików i koźlarzy, a w czerwcu rozpoczął się już sezon na podgrzybki i maślaki.

Szczególną popularnością wśród grzybiarzy z Podlaskiego cieszą się takie miejsca, jak:

 • lasy w okolicach miejscowości Grabówka (pow. białostocki),
 • lasy znajdujące się w okolicach Krynek (pow. sokólski),
 • lasy Puszczy Knyszyńskiej,
 • lasy znajdujące się w okolicach Siemiatycz,
 • lasy Puszczy Mielnickiej i Puszczy Białowieskiej.

Grzybiarze w Podlaskiem nie wyjdą z pustym koszykiem także z lasów w pobliżu Suwałk i Łomży, gdzie spotkać ich można w okolicach wsi Gawrychy i Nowogród.

Doświadczeni grzybiarze polecają również lasy w okolicach Knyszyna, Gródka, Walił, Supraśla oraz Czarnej Białostockiej. Z kolei na zbiór opieńków, w pierwszym lub drugim tygodniu września, warto zajrzeć do lasów w okolicach miejscowości Leszczka i Żurobice (pow. siemiatycki).

Gdzie na grzyby 2022. Lubelskie. Najlepsze miejsca na grzybobranie

Lubelskie to województwo, które również znane jest z grzybnych lasów, w których można znaleźć m.in. borowiki, maślaki, koźlarze oraz rydze. Grzybiarze z Lubelszczyzny pilnie strzegą swoich miejsc na łowy leśnych przysmaków, jednak niektórzy dzielą się w sieci informacjami na temat tego, gdzie warto wybrać się na grzyby w Lubelskim.

Sporą ilość gatunków jadalnych grzybów w województwie lubelskim można znaleźć m.in.:

 • w lasach w okolicach miejscowości Pawłów (pow. chełmski),
 • w lasach w okolicach miejscowości Okuninka (pow. włodawski),
 • w Lasach Janowskich,
 • w Lasach Kozłowieckich.

Osoby, które szukają sprawdzonych miejsc na zbiór maślaków i koźlarzy w Lubelskim chętnie odwiedzają okolice Szastarki (pow. kraśnicki) oraz Turobina (pow. biłgorajski), maślaki można też znaleźć w lasach w okolicy Dęblina (pow. rycki).

Gdzie na grzyby w województwie lubelskim warto jeszcze się udać w tym sezonie? Pewny zbiór gwarantują również lasy w okolicach Ludmiłówki (pow. kraśnicki), Janowa Lubelskiego oraz Modliborzyc - w powiecie janowskim.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas