Posadź floksy po zimnej Zośce. Pięknie zakwitną pod koniec lata

Tomasz Wróblewski

Opracowanie Tomasz Wróblewski

Floksy (łac. Phlox) to wrzosowce, które pięknie kwitną i dorastają do nawet 100 cm wysokości. Mimo że są efektowną ozdobą ogrodu, to ich uprawa jest łatwa - nie wymaga dużego zaangażowania ze strony ogrodnika. Podpowiadamy, jak, kiedy i gdzie posadzić kolorowe floksy, aby obficie kwitły w babie lato.

Floksy bujnie kwitną od lipca do sierpnia.
Floksy bujnie kwitną od lipca do sierpnia.123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Floksy do ogrodu. Jakie odmiany są najpopularniejsze?

Floksy to rośliny, które obejmują kilkadziesiąt gatunków. Należy do nich niemal 200 odmian tych kwiatów. Najpopularniejszym gatunkiem tej rośliny jest floks szydlasty. Jego odmiany są szczególnie cenione za walory ozdobne. Zalicza się do nich m.in.:

 • Purple Beauty - ma fioletowe lub ciemnoróżowe, pięciopłatkowe gwiazdkowate kwiaty, które pojawiają się na pędach w kwietniu i maju;

 • Amazing Grace - to odmiana płożąca; na jej pędach rosną wąskolistne, podłużne liście. Roślina ta, gdy kwitnie, jest oblepiona niewielkimi, białymi kwiatami;

 • Coral Eye - ma drobne, jasnoróżowe kwiaty; świetnie sprawdza się do obsadzania skalniaków, skarp i do tworzenia z jej sadzonek obwódek rabatowych,

 • Emerald Cushion Blue ma błękitno-fioletowe, jasne kwiaty oraz płożące się pędy i sprawdzi się do zadarniania gruntu;

 • Candy Stripes - ma różowe kwiaty, których krawędzie są ozdobione białymi paskami; jest dobrym wyborem zarówno na skalniak, jak i na rabatę kwiatową.

 • Gatunkiem, którego kwiaty będą zdobić ogród nawet jesienią, jest floks Drummonda. Mogą mieć one kolor czerwony, biały, fioletowy i różowy. Najwyższe okazy floksa Drummonda to rośliny z grupy odmian 'Gigantea'. Osiągają one do 60 cm wysokości.

  Kiedy i gdzie sadzić floksy?

  Jeżeli zamierzasz uprawiać floksy, wybierz dla nich jak najsłoneczniejsze stanowisko. Im więcej promieni słońca będzie docierać do tych roślin, tym obficiej i efektowniej będą one kwitnąć. Floksy znoszą też półcień, jednak jeśli posadzisz je na takim stanowisku, to spodziewaj się mniejszej liczby kwiatów na pędach.

  Rośliny te najlepiej czują się w żyznym, próchniczym, przepuszczalnym podłożu o lekko kwaśnym odczynie.

  Jak dbać o floksy? Ziemia, w której rosną floksy, przez cały czas musi być wilgotna - ale nie mokra. Najlepiej okryć ją korą dębową, aby zbyt szybko nie wysychała.
  Częstotliwość podlewania tych roślin jest uzależniona od warunków atmosferycznych. Latem, w czasie suszy należy częściej nawadniać glebę, w której rosną te kwiaty. Podlewając floksy, warto postarać się, aby nie zamoczyć ich kwiatów i liści.

  Aby rośliny te obficiej kwitły, należy nawozić je preparatem przeznaczonym do zasilania gatunków kwitnących. W jego składzie powinien znajdować się azot i fosfor.

  Kiedy kwitną floksy i co robić po ich przekwitnięciu?

  Rośliny te - w zależności od gatunku - kwitną od kwietnia do sierpnia, a kwiaty na niektórych z nich mogą utrzymywać się do pierwszych dni jesieni. Np. floks szerokolistny zakwita dopiero w sierpniu.

  Urokiem tej rośliny można cieszyć się bardzo długo. Stanie się tak, jeśli po jej przekwitnięciu usuniesz stare kwiatostany. Na ich miejscu pojawią się wtedy nowe kwiaty. Zabieg ten możesz powtarzać wielokrotnie - przez całe lato i jesień.

  Czy floksy to rośliny wieloletnie?

  Floksy to rośliny wieloletnie. Aby następnego roku mogły znowu zdobić ogród, po tym, jak przestaną kwitnąć i kiedy pędy staną się suche, należy przyciąć je tuż nad gruntem. Trzeba to zrobić jeszcze przed nadejściem zimy.

  Jeśli posadzisz floksy w ogrodzie i będziesz o nie dbać, to będą cieszyć twoje oczy przez wiele lat. Nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, sprawdzają się na rabatach i skalniakach oraz długo kwitną. Wszystko przemawia za tym, aby znalazło się na nie miejsce również w twoim ogrodzie.

  Rolnictwo przyszłości. Fińscy naukowcy wytwarzają białko niemal „z powietrza”AFP
  INTERIA.PL
  Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
  Dołącz do nas