Pomidorki koktajlowe możesz uprawiać na balkonie. Postaw na te odmiany
Pomidorki koktajlowe na balkonie to nie tylko pyszna przekąska prosto z krzaka, ale też ozdoba, która cieszy oko przez całe lato. Zamiast bukietu na parapecie, masz krzaczek obsypany czerwonymi perełkami. Wystarczy kilka doniczek, odrobina słońca i serca do pielęgnacji, by stworzyć swoją własną mikro plantację w centrum miasta. Jakie odmiany pomidorków koktajlowych wybrać do uprawy na balkonie i jak o nie dbać? Podpowiadamy.

Spis treści:
Jakie odmiany pomidorków koktajlowych wybrać na balkon?
Do mikro uprawy najlepiej nadają się odmiany karłowe lub samokończące, które nie wymagają silnego cięcia ani podpór. Krzaczki pomidorków koktajlowych tych odmian nie są wysokie i nie wytwarzają pędów bocznych:
- ‘Balconi Red’ i ‘Balconi Yellow’ - kompaktowe, dekoracyjne odmiany o czerwonych lub żółtych owocach, idealne do donic i skrzynek. ‘Red’ ma klasyczny, lekko słodkawy smak, natomiast ‘Yellow’ oferuje delikatniejszy, mniej kwaskowy profil, idealny dla dzieci.
- ‘Maskotka’ - polska, plenna odmiana o słodkich owocach i niewielkich wymaganiach. Doskonała na surowo, do sałatek i podjadania prosto z krzaka
- ‘Venus’ - bardzo wczesna, o dekoracyjnym pokroju i dużej odporności na niekorzystne warunki. Te pomidorki koktajlowe są bardzo słodkie, niemal owocowe w smaku, z cienką skórką - prawdziwy deser.
- ‘Bajaja’ - niezwykle obficie owocująca odmiana kaskadowa, świetna do wiszących donic. Jej małe, czerwone pomidorki są słodkie i soczyste, świetne do dekoracji potraw, ale i na przekąski.
Możesz na balkonie postawić doniczki, w których będą rosły różne odmiany pomidorów. Da to efekt różnorodności dekoracyjnej i smakowej.
Kiedy sadzić pomidorki koktajlowe na balkonie?
W naszym klimacie pomidory wysiane wprost do gruntu mają małe szanse, by zaowocować. Te ciepłolubne rośliny potrzebują dużo słońca i relatywnie wysokich temperatur. Dlatego w polskich warunkach klimatycznych najbezpieczniej wysadzać rozsady pomidorków koktajlowych na balkon po tzw. „zimnej Zośce” - czyli po 15 maja. Wcześniejsze wystawienie może skończyć się przemrożeniem delikatnych roślin. Jeśli nie masz własnych sadzonek, możesz je kupić w sklepie ogrodniczych.
Zanim wysadzisz pomidorki koktajlowe na balkonie, najpierw je zahartuj. Zabieg ten polega na wystawianiu roślin na zewnątrz w ciągu dnia na coraz dłuższy czas. Nie zapominaj chować ich do mieszkania na noc. Dzięki temu rośliny przyzwyczają się do warunków panujących na zewnątrz i nie będą narażone na szok termiczny.
Jak sadzić pomidorki koktajlowe na balkonie?
Zakładanie uprawy balkonowej zacznij od wyboru odpowiednich pojemników - powinny to być minimum 5-litrowe doniczki z odpływem. Dobrze sprawdzą się skrzynki balkonowe, wiszące kosze lub duże wiadra. Pamiętaj tylko u o wysypaniu ich dna warstwą drenującą keramzytu. Pozwoli to na lepszą regulację gospodarki wodnej.
Te rośliny pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie mają dużo światła i ciepła. Dlatego dla swoich krzaczków pomidorków koktajlowych wybierz miejsce słoneczne i osłonięte od wiatru. Zasada jest prosta: im więcej słońca, tym obfitsze zbiory. Równie ważne jest podłoże, żyzna i przepuszczalna ziemia wzbogacona kompostem jest idealnym wyborem. Unikaj ciężkich, gliniastych podłoży.
Sadzonkę delikatnie wyjmij z doniczki umieść głęboko w nowym pojemniku. Pomidorki koktajlowe możesz zakopać aż po pierwsze liście, a jeśli liści jest więcej, możesz te najniższe nawet oberwać i zakopać część łodygi, z której wyrastały. Pozwoli to roślinom wytworzyć silniejszy system korzeniowy, od którego zależy pobieranie substancji odżywczych z podłoże. Dołki powinny mieć ponad 20 cm, a korzenie nie mogą się zawijać. Po posadzeniu całą uprawę podlej.

Pielęgnacja - jak dbać o pomidorki na balkonie?
Pielęgnacja pomidorków koktajlowych na balkonie jest o tyle łatwa, że mamy je zawsze pod ręką. Jest to o tyle ważne, że te rośliny wymagają częstego nawilżania, które stymuluje ich wzrost. Trzymaj się kilku prostych zasad:
- Podlewanie - regularne, ale umiarkowane. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna, ale nie mokra. Lepiej podlewać rzadziej, a obficiej.
- Nawożenie - co 7-10 dni nawozem do pomidorów (najlepiej organicznym), szczególnie od momentu kwitnienia.
- Usuwanie wilków - w przypadku odmian wysokich (np. koktajlowych o nieokreślonym wzroście) usuwamy boczne pędy („wilkowanie”), ale przy odmianach balkonowych zwykle nie jest to konieczne.
- Zapylanie - pomidory to rośliny wiatropylne, na zacisznych balkonach trzeba im nieco pomóc. Potrząsaj delikatnie kwitnącym krzaczkiem w suchy dzień, aby pyłek miał szansą opaść.
- Ochrona przed chorobami - w upalne, wilgotne lato obserwuj rośliny pod kątem zarazy ziemniaczanej. Dobre przewietrzanie i unikanie moczenia liści pomaga zapobiec problemom.
Pomidorki koktajlowe dojrzewają szybko - często już w czerwcu możesz cieszyć się pierwszymi owocami. Zbieraj je regularnie, gdy są w pełni wybarwione - to pobudza krzak do dalszego owocowania.