Pomidorki koktajlowe możesz uprawiać na balkonie. Postaw na te odmiany

Agnieszka Kasprzyk

Pomidorki koktajlowe możesz uprawiać na balkonie.
Pomidorki koktajlowe możesz uprawiać na balkonie. 123RF/PICSEL

Jakie odmiany pomidorków koktajlowych wybrać na balkon?

  • ‘Balconi Red’ i ‘Balconi Yellow’ - kompaktowe, dekoracyjne odmiany o czerwonych lub żółtych owocach, idealne do donic i skrzynek. ‘Red’ ma klasyczny, lekko słodkawy smak, natomiast ‘Yellow’ oferuje delikatniejszy, mniej kwaskowy profil, idealny dla dzieci.
  • ‘Maskotka’ - polska, plenna odmiana o słodkich owocach i niewielkich wymaganiach. Doskonała na surowo, do sałatek i podjadania prosto z krzaka
  • ‘Venus’ - bardzo wczesna, o dekoracyjnym pokroju i dużej odporności na niekorzystne warunki. Te pomidorki koktajlowe są bardzo słodkie, niemal owocowe w smaku, z cienką skórką - prawdziwy deser.
  • ‘Bajaja’ - niezwykle obficie owocująca odmiana kaskadowa, świetna do wiszących donic. Jej małe, czerwone pomidorki są słodkie i soczyste, świetne do dekoracji potraw, ale i na przekąski.

Zobacz również:

    Kiedy sadzić pomidorki koktajlowe na balkonie?

    Jak sadzić pomidorki koktajlowe na balkonie?

    Miska z czerwonymi i żółtymi pomidorkami koktajlowymi na drewnianej powierzchni, które tworzą barwną kompozycję.
    Wybierając pomidorki koktajlowe na balkon możesz sięgnąć po odmiany żółte lub czerwone.123RF/PICSEL

    Pielęgnacja - jak dbać o pomidorki na balkonie?

    • Podlewanie - regularne, ale umiarkowane. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna, ale nie mokra. Lepiej podlewać rzadziej, a obficiej.
    • Nawożenie - co 7-10 dni nawozem do pomidorów (najlepiej organicznym), szczególnie od momentu kwitnienia.
    • Usuwanie wilków - w przypadku odmian wysokich (np. koktajlowych o nieokreślonym wzroście) usuwamy boczne pędy („wilkowanie”), ale przy odmianach balkonowych zwykle nie jest to konieczne.
    • Zapylanie - pomidory to rośliny wiatropylne, na zacisznych balkonach trzeba im nieco pomóc. Potrząsaj delikatnie kwitnącym krzaczkiem w suchy dzień, aby pyłek miał szansą opaść.
    • Ochrona przed chorobami - w upalne, wilgotne lato obserwuj rośliny pod kątem zarazy ziemniaczanej. Dobre przewietrzanie i unikanie moczenia liści pomaga zapobiec problemom.
    Morza wysypiskami odpadówInteria.plINTERIA.PL