Kto płaci za wymianę okien w bloku i czy jest na to dofinansowanie?

Oprac.: Tomasz Kromp

Nierzadko okazuje się, że wymiana okien w mieszkaniu może znacząco uszczuplić nasze finanse. Jednak okazuje się, że w niektórych przypadkach na tego rodzaju przedsięwzięcie można uzyskać dofinansowanie. Ile konkretnie kosztuje wymiana okien w mieszkaniu w bloku i w jaki sposób można otrzymać dopłatę? Odpowiadamy.

Ile kosztuje wymiana okien?
Ile kosztuje wymiana okien?123RF/PICSEL

Ile kosztuje wymiana okien w bloku?

Wymiana okien w mieszkaniu może okazać się konieczna w sytuacji, w której owe konstrukcje są już znacznie zużyte, co może uwidaczniać się w postaci pęknięć lub innych uszkodzeń na ramach. Z biegiem czasu okna tracą również swoje właściwości izolacyjne, co może doprowadzać do strat ciepła, a w konsekwencji wyższych rachunków za energię. 

Koszt wymiany okien zależy w głównej mierze od ich liczby w mieszkaniu, a także wybranych modeli. Na końcową cenę składa się również liczba szyb w pakiecie, rodzaj okucia oraz wymiary. Przyjmuje się jednak, że w przypadku 2-pokojowego lokalu i wyboru okien PCV, trzeba przygotować się na wydatek rzędu około 5-8 tys. zł (wraz z demontażem starych okien). Ceny mogą się różnić w zależności od konkretnej firmy czy regionu. 

Kto płaci za wymianę okien w bloku?

Jeśli chodzi o wymianę okien w bloku, to w przypadku części wspólnych (czyli klatki schodowej, piwnicy bądź poddasza) za remont odpowiada wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia. Natomiast właściciele poszczególnych mieszkań podejmują decyzję o wymianie okien w należących do nich lokalach mieszkalnych i z reguły to oni ponoszą koszty związane z takową wymianą.

Warto jednak wiedzieć, że niektóre spółdzielnie mieszkaniowe oferują refundację lub dofinansowanie wymiany stolarki okiennej. Przeważnie takie przedsięwzięcie jest wówczas finansowane z funduszu remontowego.

Czy jest dofinansowanie do wymiany okien w bloku?

Jak zostało wcześniej wspomniane, w niektórych przypadkach spółdzielnie mogą zapewniać refundację bądź dofinansowanie wymiany okien. Wówczas niezbędna okazuje się wizyta komisji w mieszkaniu, która dokonuje oceny stanu technicznego stolarki okiennej w lokalu i na tej podstawie podejmuje decyzję o zakwalifikowaniu jej do wymiany. O możliwość otrzymania dopłaty warto zapytać władze spółdzielni, gdyż warunki takiego dofinansowania mogą różnić się w zależności od konkretnej jednostki mieszkaniowej.

Warto w tym miejscu przytoczyć informację dotyczącą programu "Ciepłe Mieszkanie". Jak wynika z komunikatu udostępnionego 23 stycznia 2024 roku: "Program "Ciepłe Mieszkanie" nie dofinansowuje wyłącznie wymiany stolarki okiennej i/lub drzwiowej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. 

Wymiana stolarki możliwa jest pod warunkiem demontażu wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe (tzw. "kopciuchów") służących do ogrzewania lokalu oraz zakupu i montażu efektywnego źródła ciepła w tym lokalu". 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas