Kalendarz ogrodnika na czerwiec 2022. Wiesz, co teraz robić w ogrodzie?

Zaczął się czerwiec. Kalendarz ogrodnika określa najważniejsze prace, którymi należy zająć się właśnie w ogrodzie. Podpowiadamy, co sadzić i zdradzamy, w jaki sposób zwalczać najpopularniejsze szkodniki, które pojawiają się w czerwcu w ogrodzie. Jak często trzeba kosić trawę i jakie prace w ogrodzie trzeba koniecznie wykonać?

  • Kalendarz ogrodnika to harmonogram z listą prac, jakie należy wykonać w ogrodzie i na balkonie w danym miesiącu kalendarzowym. Ten terminarz podpowiada, w jaki sposób najlepiej zadbać o kwiaty, warzywa i owoce oraz, kiedy najlepiej pozbywać się szkodników, które mogą im zaszkodzić. 
  • W kalendarzu ogrodnika na czerwiec znajdują się nie tylko informacje na temat optymalnego czasu sadzenia roślin, ich podlewania i nawożenia, ale również odpowiedź na pytanie, jak często kosić trawę.

Reklama

Kalendarz ogrodnika na czerwiec 2022: Pielęgnacja kwiatów, krzewów, żywopłotów

Prace ogrodowe w czerwcu warto zacząć od wykopania obumarłych już roślin cebulowych, a także dzielenia i rozmnażania bylin, które zakończyły kwitnienie tj. pierwiosnki, funkie, barwinki czy skalnice. Następnie nie zaszkodzi zająć się porządkowaniem róż, m.in. za sprawą podwiązywania nowych pędów roślin oraz podcinaniem wiosennych krzewów, takich jak: żarnowce, krzewuszki, jaśminowce i tawuły. 

Czerwiec to również dobry czas na to, aby zasiać rośliny dwuletnie tj. stokrotki czy niezapominajki, a także rozmnożyć bluszcz, odcinając i ukorzeniając fragmenty jego pędów. Ponadto, warto teraz zacząć regularnie odchwaszczać rabaty, a także przycinać i formować żywopłoty np. te z bukszpanu, grabu, ligustru czy pęcherzycy. Można to robić ręcznie sekatorem albo przy pomocy elektrycznego sekatora ogrodowego.  

Kalendarz ogrodnika czerwiec 2022: Pielęgnacja ziół, warzyw i owoców

Prace ogrodowe w czerwcu, które należy wykonać właśnie teraz to wysianie nasion ogórków, szpinaku, kopru oraz szczawiu na odchwaszczonej ziemi, a także przycięcie rozrośniętych warzyw i kęp ziół tj. mięta, szałwia czy tymianek, aby zapewnić sobie obfite plony lepszej jakości. Ponadto, musimy pamiętać o stosowaniu nawozów i oprysków warzyw, aby zabezpieczyć je przed chorobami. 

W kalendarzu ogrodnika na czerwiec 2022 trzeba uwzględnić, że to właśnie w tym miesiącu jest czas na zbieranie pierwszych dojrzałych owoców truskawek, malin, agrestu, poziomek, porzeczek czy arcydrogich w tym sezonie czereśni. Aby uniknąć rozczarowania, warto zabezpieczyć się przed ptakami, które mogą je zniszczyć. W tym celu najlepiej założyć ażurową siatkę ochronną. 

Drzewa i krzewy owocowe należy też regularnie przeglądać pod kątem odrostów z pni i w razie potrzeby je usuwać. Nie zaszkodzi ich ściółkować np. ściętą trawą, aby zapobiegać rozwojowi chwastów w ich pobliżu i przeglądać pod kątem chorób. 

Kalendarz ogrodnika czerwiec 2022: Zwalczanie szkodników

Początkiem czerwca warto zadbać o zwalczanie szkodników w ogrodzie. Oto lista insektów, które mogą być szczególnie irytujące początkiem lata: 

  • Wiśnie i czereśnie mogą zaroić się od larw nasionnicy trześniówki. Jest to niewielka muchówka, która może zniszczyć nasze plony, jeżeli na drzewach w porę nie rozwiesimy tablic lepowych, a pod drzewem nie rozłożymy włókniny lub siatki. 
  • Kolejnymi insektami, które mogą przysporzyć nam nerwów w czerwcu, są mszyce. Pozbędziemy się ich dzięki opryskom w formie insektycydów, jednak wcześniej warto wypróbować również środki pochodzenia naturalnego lub domowe środki na mszyce tj. wyciąg z cebuli albo czosnku, które również mogą pomóc. 
  • Aby zapobiegać zniszczeniu uprawy grochu, po wystąpieniu gąsienicy pachówki strąkóweczki, jak najszybciej trzeba zebrać strąki i dokładnie przekopać grządkę. 
  • Jeżeli rośliny zostały zaatakowane przez czerwce albo inne małe owady, najłatwiej można zaobserwować to, przyglądając się im od spodu. W takim przypadku na pomoc kwiatom przyjść może roztwór z szarego mydła (20g), spirytusu(100ml) i wody (1l), który należy zaaplikować w formie oprysku na roślinę.
  • Na pędach iglaków zauważyć można miseczniki tujowce lub miseczniki cisowce, których pozbywa się, stosując opryski środkami owadobójczymi tj. Mopsilan. 

Roślinom w czerwcowym ogrodzie zagrażają również choroby tj. chociażby mączniak, który atakuje, gdy jest ciepło i wilgotno

Można mu zapobiegać, stosując specjalne środki ochrony roślin dostępne w centrach ogrodniczych, a także naturalne opryski z ziół np. skrzypu polnego lub pokrzywy. Ponadto, zaatakowane chorobą pąki kwiatów piwonii, którą często atakuje mączniak, należy ostrożnie wyciąć, aby uratować roślinę. 

Kalendarz ogrodnika czerwiec 2022: Podlewanie roślin ozdobnych i użytkowych

Latem bywa naprawdę gorąco, dlatego zwłaszcza teraz należy pamiętać o regularnym podlewaniu roślin ozdobnych i używkowych. Dotyczy to również tych, uprawianych w pojemnikach na tarasie lub balkonie tj. pelargonie, surfinie czy lobelie. 

Kwiaty i zioła najlepiej nawadniać niewielką ilością wody np. dwa razy dziennie, w zależności od potrzeb danego gatunku, uważając przy tym na liście i korzenie, których przemoczenie może doprowadzić nawet do obumarcia rośliny. Ziemia powinna być wilgotna. 

Kalendarz ogrodnika czerwiec 2022: Koszenie trawy

Kalendarz ogrodnika 2022 na czerwiec koniecznie musi uwzględniać również pielęgnację trawnika, ponieważ w tym miesiącu zacznie nam on przysparzać większych problemów. 

Koszenie powinno odbywać się systematycznie, najlepiej co około siedem dni. Ściętą trawę można zbierać metalowymi grabiami do specjalnego kosza lub po prostu odkładać w jedno miejsce i ponownie wykorzystywać na kompost.

Większe chwasty można usuwać mechanicznie albo przy pomocy specjalnych substancji tj. herbicydy. Podlewanie i nawożenie trawnika latem nawozem wieloskładnikowym, który zapewni mu atrakcyjny wygląd, podobnie jak w przypadku roślin, powinno odbywać się rano albo późno wieczorem. Nigdy w południe. 

Kalendarz ogrodnika czerwiec 2022: O czym jeszcze pamiętać?

W kalendarzu ogrodnika na czerwiec 2022 warto uwzględnić również pielęgnację fontanny lub oczka wodnego, jeżeli tylko posiadamy takie w swoim ogrodzie. 

W czerwcu najwyższy czas wyłowić glony, które nadmiernie rozrastają się w wodzie, pozbyć się mułu i uzupełnić wodę. Jeżeli w zbiorniku pływają ryby, nie zapominajmy o napowietrzaniu oczka wodnego i karmieniu ich co drugi dzień. 

Kalendarz księżycowy ogrodnika

Niektórzy ogrodnicy uważają, że dbając o ogród, warto kierować się nie tylko kalendarzem ogrodnika na czerwiec 2022, ale również kalendarzem księżycowym, który nazywany jest również kalendarzem biodynamicznym. Na podstawie obserwacji faz księżyca określa on najlepsze daty do wykonywania poszczególnych prac ogrodowych w czerwcu

  • Sadzenie oraz cięcie drzew należy wykonywać w III i IV kwadrze, gdy księżyca ubywa
  • Sadzenie warzyw, i krzewów owocowych oraz zbiór owoców powinny odbywać się w I i II kwadrze, gdy księżyca przybywa. 
  • Podczas nowiu najlepiej zabierać się za opryskiwanie roślin

Czytaj również: 

Pogoda na czerwiec 2022: Jak zapowiada się początek lata? 

Naukowcy po raz pierwszy wyhodowali rośliny na księżycowej glebie

6 najważniejszych zasad podlewania roślin ogrodowych. Jak robić to prawidłowo? 

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kalendarz ogrodnika czerwiec

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama