Jak czytać etykiety na produktach? Większość Polaków tego nie potrafi
Etykiety na produktach warto czytać poprawnie, by niepotrzebnie nie wyrzucać jedzenia. Tymczasem większość z nas nie wie, jaka jest różnica pomiędzy "najlepiej spożyć przed" a "należy spożyć do".
To nie jest kwestia tego, że etykiet nie czytamy. Z badania Ipsos wynika, że z różną częstotliwością robi to aż 76 proc. badanych i dla ponad połowy najważniejszą informacją jest termin przydatności do spożycia.
Problem w tym, że - jak wynika z danych Federacji Polskich Banków Żywności - 64 proc. dorosłych nie umie wskazać różnicy pomiędzy "najlepiej spożyć przed" a "należy spożyć do". Z tego powodu marnuje się aż 10 proc. żywności.
Na czym polega różnica w zapisie na etykiecie?
Oznaczenie "najlepiej spożyć przed" odnosi się do jakości produktu, a producent zobowiązuje się, że nie zmieni on właściwości w zakresie smaku, wyglądu, zapachu i konsystencji do określonej daty. Po jej upływie produkt wciąż będzie bezpieczny do spożycia. Konsument sam może ocenić czy produkt może zostać spożyty.
Określenie "należy spożyć do" odnosi się głównie do świeżej i łatwo psującej się żywności. Po upływie daty na opakowaniu produkt uznawany jest za niebezpieczny dla zdrowia i nie można go spożywać.
- Terminy "najlepiej spożyć przed" lub "najlepiej spożyć przed końcem" określają datę minimalnej trwałości produktu i także po tej dacie mogą być dobre do spożycia. Dlatego przed wyrzuceniem zapakowanej żywności zawsze warto poddać ją testowi trzech zmysłów, by uniknąć wyrzucania jedzenia - komentuje Szymon Ulkowski z Nestlé Polska.