W 97% miast na świecie powietrze jest zanieczyszczone. Gdzie jest najgorzej?

Zanieczyszczenia powietrza to problem obecny na całym świecie. W 2021 r. ich poziom znowu wzrósł. Większość mieszkańców Ziemi oddycha skażonym powietrzem. Gdzie jest najgorzej?

Raport IQAir nie pozostawia złudzeń. Praktycznie wszyscy mieszkańcy Ziemi oddychają zanieczyszczonym powietrzem. Średnie roczne zanieczyszczenie powietrza w każdym kraju  i w 97% miast przekroczyło normy ustanowione przez WHO. Miały one pomóc w poprawie stanu środowiska, ale w praktyce, niewiele zmieniają.

Miasta, wsie, miasteczka. Wszystkie w smogu

IQAir przeanalizował średnią roczną jakość powietrza dla ponad ok. 6500 miast na świecie. Tylko w 222 z 6475 miast jakość powietrza spełniała standardy WHO. Stwierdzono, że trzy obszary spełniły te wytyczne: francuska Nowa Kaledonia oraz amerykańskie Portoryko i Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych. Indie, Pakistan i Bangladesz znalazły się wśród krajów o największym zanieczyszczeniu powietrza w 2021 r., przekraczając wytyczne co najmniej 10 razy.

Reklama

Kraje skandynawskie, Australia, Kanada, Japonia i Wielka Brytania znalazły się wśród krajów najlepszych pod względem jakości powietrza. Choć i tu normy jakości zostały przekroczone.

Ogółem w Stanach Zjednoczonych stwierdzono, że zanieczyszczenie powietrza przekroczyło wytyczne WHO o 2 do 3 razy.

Nowe wytyczne WHO zmniejszyły o połowę dopuszczalne normy stężenia drobnych cząstek stałych PM 2,5 z 10 do 5 mikrogramów na metr sześcienny.

PM 2,5 jest najmniejszym zanieczyszczeniem, ale także jednym z najbardziej niebezpiecznych. Podczas wdychania wędruje głęboko do tkanki płucnej, a następnie może dostać się do krwioobiegu. Pochodzi m.in. spalania paliw kopalnych, burz piaskowych i pożarów. Pył zawieszone powodują astmę, choroby serca i inne choroby układu oddechowego.

Chiny, które należą do krajów o największym zanieczyszczeniu powietrza wykazały w 2021 r. poprawę jakości powietrza. Ponad połowa chińskich miast przeanalizowanych pod względem zanieczyszczeń okazała się mniej obciążona smogiem niż w 2020 r. - wynika z badań.

Rónocześnie, to wylesianie i pożary spowodowane przewlekłymi suszami zagrażają światowym ekosystemom, ale i zanieczyszczają powietrze i przyczyniając się do pogłębiających się zmian klimatu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zanieczyszczenia powietrza | paliwa kopalne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy