​Warszawa: Przez miesiąc zlikwidowano zaledwie 28 tzw. kopciuchów

Tylko 28 kopciuchów zlikwidowano w Warszawie w ciągu ostatniego miesiąca. Jeżeli do końca 2022 r. ze stołecznych budynków mają zniknąć wszystkie paleniska starego typu, to trzeba by miesięcznie wymieniać od 800 do 900 kotłów - twierdzi rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej.

Warszawa w smogu
Warszawa w smoguARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Od miesiąca - z inicjatywy Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) - w centrum stolicy działa licznik "kopciuchów" do zlikwidowania. Kiedy go uruchamiano pokazywał liczbę 15 tys. Należy je wymienić do końca przyszłego roku.Piotr Siergiej przekazał PAP, że ratusz poinformował PAS, iż w ciągu minionego miesiąca wymieniono 28 kopciuchów w budynkach należących do zasobów miasta.

Wskazał, że do tej pory nie ma danych dotyczących liczby wymienionych palenisk starego typu znajdujących się w prywatnych domach.

- Jeżeli przyjmiemy, że do likwidacji jest prawie 15 tys. "kopciuchów", i że jest na to 18 miesięcy, wówczas z prostego rachunku wynika, że trzeba by wymieniać miesięcznie ok. 800-900" - wyjaśnił.

Od 1 stycznia 2023 r. palenie w "kopciuchach" w stolicy i na całym Mazowsza będzie niezgodne z prawem. Uchwała antysmogowa dla Mazowsza, w tym Warszawy, nakazuje wszystkie pozaklasowe kotły na węgiel i drewno zlikwidować do końca 2022 roku.

W ubiegłym roku w stolicy wymieniono 186 pieców w mieszkaniach komunalnych i 525 lokalach prywatnych.

Uchwała antysmogowa zobowiązuje mieszkańców Mazowsza do wymiany tzw. kotłów bezklasowych (kocioł poniżej klasy 3 lub bez tabliczki znamionowej, ani bez informacji w dokumentacji kotła) do końca 2022 r. Natomiast kotły 3. i 4. klasy muszą być wymienione do końca 2027 r.

Za palenie w takich paleniskach po upływie terminów obligatoryjnej wymiany grozi mandat 500 zł lub grzywna do 5000 zł.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas kampanii wyborczej w sierpniu 2018 r. zapowiadał likwidację wszystkich kopciuchów do końca 2020 r. - Będziemy walczyć z kopciuchami. Do 2020 r. chcemy je zlikwidować i podłączyć nieruchomości do sieci gazowej. Będziemy dopłacać 100 proc. do podłączenia do sieci. Również za fazę projektową - zapowiadał podczas jednej z konferencji prasowych.

Warszawa w latach 2018-2020 zlikwidowała ponad tysiąc kopciuchów w mieszkaniach komunalnych.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas