W warszawskim zoo urodziła się antylopa bongo

W ogrodzie zoologicznym w Warszawskie urodziła się​ antylopa bongo górskiego. Należy do podgatunku krytycznie zagrożonego wyginięciem.

Antylopa to pierwsze dziecko siedmioletniej Chilli i ośmioletniego Franka. 

"Poród przebiegł bardzo sprawnie, bez komplikacji. Troskliwa mama od razu wzorowo zajęła się swoim dzieckiem. Pierwszy dzień antylopa w większości przespała, wtulając się w mamę, ale też uczyła się ssać mamine mleko, szukając nieporadnie źródła pokarmu. W kolejnych dniach była już bardziej aktywna i zaczęła się interesować otaczającym ją światem oraz ciociami, które mieszkają po obu stronach jej boksu" - przekazał w czwartek ogród zoologiczny.

Dziś antylopa skończyła dokładnie tydzień. "Na razie przebywa w Żyrafiarni i nie pokazuje się publice, ale jak tylko dopisze pogoda, już w przyszłym tygodniu odbędzie swój pierwszy spacer po wybiegu zewnętrznym" - informuje zoo.

Reklama

Gatunek zagrożony wyginięciem

Antylopy bongo to największe spośród afrykańskich antylop, a przez wielu uważane też za najpiękniejsze. W Afryce mieszkają dwa podgatunki bongo leśnego: bongo nizinne i bongo górskie. Oba podgatunki są zagrożone wyginięciem, a mieszkające w warszawskim zoo bongo górskie ma status krytycznie zagrożonego wyginięciem CR (criticaly endangered). "W naturze żyje zaledwie 80 osobników tego podgatunku" - przypomniało zoo.

Narodziny samiczki w warszawskim zoo to duży sukces hodowlany w skali całego kraju i ważny dla świata, ponieważ zwierzęta są rzadko spotykane w europejskich ogrodach zoologicznych. Hodowla jest ściśle koordynowana przez Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) w ramach Europejskiego Programu Hodowli Zwierząt Zagrożonych Wyginięciem (EEP).

W polskich ogrodach zoologicznych jest jedynie 14 antylop bongo, a niedawno w opolskim zoo, które również ma stadko tych zwierząt, przyszedł na świat samczyk.

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama