USA: Chronią domy przed ogniem owijając aluminiowymi osłonami

Kalifornijczycy, chroniąc domy przed potężnymi pożarami, które trawią ich stan, coraz częściej decydują się na chronienie swoich domów aluminiowymi ognioodpornymi osłonami.

Pożary w Kalifornii pojawiły się już w maju. Spłonęło 930 tys. hektarów
Pożary w Kalifornii pojawiły się już w maju. Spłonęło 930 tys. hektarów FR34727 AP/Associated PressEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Associated Press informuje, że w okolicach jeziora Tahoe płonęły lasy, wiele domów zostało zniszczonych, ale te, które pokryto osłonami aluminiowymi, przetrwały bez żadnego uszczerbku.

- To dość drogie (...), ale cieszę się, że to zrobiliśmy - powiedział Martin Dilky, mieszkaniec Kalifornii, który pokrył dach swojego domu elastycznymi blachami aluminiowymi za 700 tys. dolarów.

Według badania opublikowanego w 2019 r. przez czasopismo "Frontiers in Mechanical Eingeneering" aluminiowe ognioodporne folie "wykazują zarówno niezwykłą wydajność, jak i posiadają ograniczenia techniczne". Wskazano, że najskuteczniejsze są przy ekspozycji na ogień krótszej niż 10 minut. Ich efektywność spada na obszarach o gęstej zabudowie, gdzie pożary mogą trwać godzinami.

Aluminiowa owijka odbija ciepło od budynków, dzięki czemu materiały łatwopalne są chronione. Zapobiega także przedostawaniu się żaru przez m.in. otwory wentylacyjne. Może wytrzymać w temperaturze nawet do 550 st. C - wyjaśnia AP.

Ze względu na wysokie ceny, z osłon korzystają głównie Służba Leśna Stanów Zjednoczonych oraz służby parków narodowych. Używają ich od kilku lat. Jedna z firm wytwarzających aluminiowe owijki poinformowała dziennikarzy, że zamówienia od leśników stanowią 95 proc. wszystkich zleceń - ich produktem zabezpieczono do 700 budynków, mostów, wież komunikacyjnych i innych konstrukcji w lasach.

Osłony ocaliły od spłonięcia historyczną wieżę obserwacyjną Angora Ridge Lookout położoną nad jeziorem Tahoe.

W tym tygodniu amerykańscy strażacy zabezpieczyli ognioodpornymi owijkami podstawy gigantycznych sekwoi rosnących w Narodowym Parku Sekwoi, w tym największego na świecie drzewa Generala Shermana.

Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!Deutsche Welle
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas