"Twoje auto, mój oddech". Kampania na rzecz czystszego powietrza

Aktywiści Warszawy Bez Smogu rozpoczynają kampanię, która ma poprawić jakość powietrza w stolicy.

Mural
MuralPolski Alarm Smogowymateriały prasowe

"Twoje auto, mój oddech" - napisano na muralu mającym zachęcić do pozostawienia samochodu w domu. Każdego dnia po Warszawie porusza się około 1,5 mln pojazdów, które są przyczyną wysokiego poziomu tlenków azotu i podwyższonej emisji pyłów. W antysmogowej kampanii aktywiści Warszawy Bez Smogu nawołują do rezygnacji z samochodu na rzecz komunikacji miejskiej oraz do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu ograniczającej napływ najbardziej zanieczyszczających pojazdów do śródmieścia.

- W 2019 r. zmierzyliśmy stężenia tlenków azotu w 120 punktach miasta - mówi Piotr Siergiej, aktywista Warszawy Bez Smogu i rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. - Okazało się, że prawie we wszystkich miejscach, w których dokonaliśmy pomiarów stężenia tego szkodliwego gazu przekraczały dopuszczalne prawem normy. Takim powietrzem oddychają warszawiacy. Najgorzej było w okolicach skrzyżowań, arterii komunikacyjnych i w kanionach ulic.

Aktywiści zdecydowali się na przekaz, który może budzić kontrowersje, w którym dziecko zwraca się do dorosłych, ponieważ - jak twierdzą - to właśnie najmłodsi będą dorastać w tak szkodliwych warunkach. Z badań naukowych wynika, że stan zdrowia dzieci, które wyrastają w zanieczyszczonym powietrzu, ulega pogorszeniu. Zaburzeniu ulega rozwój układu oddechowego i nerwowego, co w efekcie prowadzi do konsekwencji odczuwalnych w dorosłym życiu. Naukowcy mówią o wzmożonych infekcjach, zaostrzeniu objawów astmy czy gorszym rozwoju układu nerwowego.

Aktywiści Warszawy Bez Smogu namawiają do rzadszego korzystania z samochodów. Z punktu widzenia jakości powietrza realną poprawę daje już zmniejszenie liczby samochodów o 20 proc. Jednocześnie ważne jest wyeliminowanie starych pojazdów z silnikami diesla, bo - jak wynika z badań -  7 proc. najstarszych aut wytwarza 28 proc. szkodliwych tlenków azotu.

Apel do władz

Aktywiści apelują do władz stolicy, by jak najszybciej wytyczyły w kluczowych miejscach nowe buspasy: w związku z planowanym remontem estakad trasy Łazienkowskiej konieczne są buspasy na ul. Czerniakowskiej i na Belwederskiej. Brak tych buspasów to zachęta do korzystania z samochodu.

- Konieczne jest również jak najszybsze wprowadzenie nowelizacji ustawy, która umożliwiłaby miastom  tworzenie Stref Czystego Transportu - twierdzi Bartosz Piłat, ekspert ds. transportu z Polskiego Alarmu Smogowego. 

Projekt grafiki muralu wykonała Marta Frej, a sam mural powstał dzięki wsparciu Clean Air Fund, Polskiego Alarmu Smogowego i TVN oraz pomocy Urzędu Miasta Warszawa. Wykonawcą jest Good Looking Studio. Kampania antysmogowa widoczna jest również na tyłach autobusów miejskich i 400 ekranach LED w komunikacji publicznej.

źródło: Polski Alarm Smogowy

Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!INTERIA.TVDeutsche Welle
materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas