Reklama

Te ptaki pieką się żywcem. Przez ogromne upały

Fala upałów, która przetacza się przez Hiszpanię, doskwiera nie tylko ludziom. Jak informuje The Guardian, populacja jerzyków, jest dosłownie dziesiątkowana przez wysokie temperatury. Młode ptaki, pozostawione w gniazdach, na dachach rozgrzanych często nawet do 100 st. C pieką się po prostu żywcem.

Jak informuje portal, jerzyki często budują gniazda dachach budynków pokrytych blachą. To sprawia, że ich "domostwa" zmieniają się w krematoria, w których młode ptaki giną w koszmarnych męczarniach. Młode, które chcą ratować życie, po prostu wyskakują z gniazd, łamiąc skrzydła, kości, lub po prostu ginąc. 

Małe jerzyki pieką się żywcem w gniazdach. Wszystko przez upały

Niedawno odkryto setki młodych ptaków rozrzuconych po ulicach w południowej Hiszpanii. Jak powiedziała Elena Moreno Portillo, działaczka na rzecz zwierząt z grupy Ecourbe z Sewilli, ucieczka z gniazda była dla nich jedyną formą ucieczki przed "usmażeniem".

Reklama

Mieszkańcy zbierają ptaki, które przeżyły w pudełka. W Sewilli i Kordobie gdzie znajdują się duże miejskie kolonie jerzyków, tylko w ciągu jednego dnia zebrano około 100 młodych, setki innych trafiły do klinik rehabilitacyjnych. Wiele z nich jednak zmarło.

William Shatner ze Star Trek poleciał w Kosmos. Mówi o katastrofie - Zielona w INTERIA.PL

Diego, jeden z wolontariuszy, powiedział sewilskiemu dziennikowi Diario de Sevilla, że codziennie podróżuje na lotnisko w mieście, aby zebrać żywe młode, które potrzebują pomocy. W ciągu ostatnich dni zebrał około 80 ptaków, które następnie zostały wysłane do Centrum Odzyskiwania Zagrożonych Ptaków (CREA) w San Jerónimo. Stwierdził też, że liczba zabitych zwierząt znacznie przewyższa liczbę ocalałych.

Wczesny początek fali upałów

Tegoroczne lato jest wyjątkowo pod względem fali upałów. Wysokie temperatury przyszły o blisko miesiąc wcześniej niż zazwyczaj. Są one z reguły częstsze w lipcu i sierpniu, ale rzadko w czerwcu, gdy trwa sezon lęgowych ptaków.

Jajko, czy kura - co było pierwsze? Naukowcy już wiedzą - Zielona w INTERIA.PL

Według hiszpańskiej organizacji meteorologicznej AEMET obecna fala upałów jest pierwszą zarejestrowaną od 1981 roku - ponad 40 lat temu. Według The Local, hiszpańska minister ds. transformacji środowiskowej, Teresa Ribera, określiła to jako "niezwykle przerażające".

Upały szkodzą ludziom i zwierzętom

Ludzie w całej Hiszpanii są zachęcani do picia dużych ilości wody i pozostawania chłodnych miejscach. Tymczasem rosnące temperatury wpływają też na życie w Stanach Zjednoczonych, gdzie z ich powodu zginęły już tysiące krów.

Naukowcy konsekwentnie ostrzegają, że globalne temperatury wzrosły od czasu rewolucji przemysłowej i że działalność człowieka jest głównie odpowiedzialna za globalne ocieplenie, jeden z aspektów zmian klimatu.

Według NASA dziewięć z dziesięciu najcieplejszych lat miało miejsce w ostatniej dekadzie.

 

 

 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy