​Schronisko dla niechcianych osłów

Na Bliskim Wschodzie osły wciąż są używane podczas transportu oraz w rolnictwie. Choć pełnią ważną funkcję, często są zaniedbane przez właścicieli.

article cover
JAAFAR ASHTIYEHAFP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Osły, które nie zostały kupione na cotygodniowym bazarze w Nablusie na Zachodnim Brzegu Jordanu, są zabierane do schroniska. Choć te zwierzęta są popularnym zakupem na lokalnych targowiskach, to młodsze osobniki są mniej wartościowe. Zdaniem kupców, lepiej jest wziąć dorosłego osobnika, o którego nie trzeba aż tak dbać.

- Opiekujemy się nimi dopóki nie będą dorosłe - mówi Wael Salama, pracownik schroniska. Jak dodał, osły można adoptować, pod warunkiem, że nie zostaną potem sprzedane.

Weterynarz Rakon Silos w każdy czwartek pomaga w schronisku. Tam za darmo bada zwierzęta. Jego zdaniem, osły w Nablusie są czesane i rozpieszczane - tak jak w innych krajach dba się o konie.

JAAFAR ASHTIYEHAFP

Schronisko prowadzi założona w 2000 r. brytyjska organizacja charytatywna Schronienie dla Osiołków. Aktywiści dbają o zwierzęta, które często wykorzystuje się do pracy na terenie Izraela oraz Autonomii Palestyńskiej.

Zdaniem działaczy, osły pracują ciężko jednak nie otrzymują prawie nic w zamian. Głównymi problemami tych zwierząt są przerośnięte kopyta oraz zły stan zębów. To rzeczy, które według organizacji łatwo wyleczyć.

Część Palestyńczyków nadal polega na osłach w transporcie oraz rolnictwie. Schronisko jest jedyną taką placówką na Bliskim Wschodzie. Jednocześnie może mieszkać w nim 200 sztuk. Placówka oferuje także darmowe leczenie zwierząt.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas