​Książę Karol podczas szczytu G7: Walka ze zmianami klimatu jest jak walka z pandemią

Globalną mobilizację, jaką można było obserwować podczas pandemii koronawirusa, trzeba wykorzystać do walki ze zmianami klimatu - mówił brytyjski następca tronu, książę Karol, w przemówieniu skierowanym do przywódców największych gospodarek.

Przywódcy państw G7 wraz z brytyjską królową
Przywódcy państw G7 wraz z brytyjską królowąJack HillAFP

- Walka z tą straszną pandemią daje (...) krystalicznie czysty przykład skali i szybkości, z jaką globalna społeczność jest w stanie zająć się kryzysami, gdy połączymy wolę polityczną z pomysłowością biznesu i mobilizacją społeczeństwa. I robimy to w przypadku pandemii. Więc (...) musimy to zrobić również dla planety - mówił książę Karol w czasie przyjęcia dla przywódców G7. Podkreślał przy tym, że "globalna katastrofa zdrowotna pokazała nam, jak wygląda prawdziwie pozbawiony granic kryzys". - Oczywiście nie do końca widzieliśmy, że Covid nadchodzi. Tymczasem zmiany klimatyczne i utrata bioróżnorodności stanowią kryzys bez granic, o którego rozwiązania spierano się i który odkładano na później o wiele za długo - mówił.

Jack HillAFP

Rodzina królewska zaprosiła przywódców G7 na przyjęcie do ogrodu botanicznego Eden Project w Kornwalii. Zgromadzono tam 18 tys. roślin z kilku stref klimatycznych. W Eden Project znajduje się też m.in. największy na świecie las tropikalny pod dachem. Wybór tego miejsca na przyjęcie dla przywódców miał podkreślić, że zapobieganie zmianom klimatu i ochrona środowiska naturalnego mają być jednym z głównych tematów podczas spotkania G7 i są priorytetem brytyjskiego rządu.

Jednak brytyjskiemu premierowi Borisowi Johnsonowi wytknięto, że do oddalonej o około  400 km od Londynu Kornwalii przyleciał samolotem, co według krytyków podważa wiarygodność jego działań na rzecz zapobiegania zmianom klimatycznym. Tymczasem - jak podał dziennik "Sun" - Elżbieta II pojechała do Kornwalii pociągiem.

Rozpoczęty w piątek szczyt G7 jest pierwszym od wybuchu pandemii koronawirusa, który odbywa się w formie osobistego spotkania, a nie wideokonferencji. Biorą w nim udział przywódcy Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Kanady oraz Unii Europejskiej.

Do Eden Project przyjechała również żona księcia Karola księżna Camilla oraz jego syn, książę William, wraz z księżną Kate.

Eden Project oddalony jest o około 60 km od miejscowości Carbis Bay, w której odbywa się tegoroczny szczyt G7.

Eden Project to jedna z największych atrakcji turystycznych Kornwalii.
Eden Project to jedna z największych atrakcji turystycznych Kornwalii.JUSTIN TALLISAFP
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas