​Klimatyczne konflikty prehistorycznych łowców

Sudańskie prehistoryczne cmentarzysko Jebel Sahaba było świadkiem wielu bitew. Zdaniem naukowców, wojownicy walczyli o zasoby, gdy zmieniał się klimat.

Opis wykopalisk opublikowano na łamach pisma "Scientific Reports". W latach 60. XX w. prowadzone były wykopaliska na cmentarzysku Jebel Sahaba, położonym w dolinie Nilu. To datowane na 13 tys. lat stanowisko archeologiczne, obecnie zalane wodami jeziora Nasera, znajduje się na terytorium dzisiejszego Sudanu.

Początkowe naukowcy myśleli, że w czasach prehistorycznych odbyła się tam bitwa. Ponowna analiza danych, przeprowadzona przez badaczy francuskich, sugeruje jednak, że teren ten był miejscem wielu mniejszych, tlących się konfliktów.

Reklama

Najbardziej prawdopodobną przyczyną krwawych wojen była walka o zasoby. Zmiany klimatu doprowadziły do ruchów migracyjnych i walki o pożywienie.

Szkielety z Jebel Sahaba znajdują się dziś w British Museum w Londynie. Naukowcy z uniwersytetu w Tuluzie i z francuskiej Akademii Nauk przeprowadzili tam ponowną analizę szczątków 61 osób. Wiele szkieletów nosi ślady zadanych obrażeń. Połowa z tych obrażeń pochodzi od grotów strzał lub włóczni. Pozostałości grotów utkwiły w kościach.

Zdaniem naukowców nie była to jedna duża bitwa, ponieważ część ran zdążyła się zagoić. Widać zatem, że obrażenia nie zostały zadane jednorazowo, ale na przestrzeni dłuższego czasu. Sugeruje to, że w tym miejscu doszło do kilku różnych bitew.

Badacze uważają, że grupy łowców-zbieraczy napadały na siebie zbrojnie, prawdopodobnie rywalizując o zasoby. Był to czas zmian klimatycznych w Afryce, a nad Nil w rejonie Jebel Sahaba musieli napływać klimatyczni uchodźcy z innych stron.


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy