Jak uzyskać zezwolenie na uprawę konopi w ogródku? Nowe przepisy
7 maja weszły w życie przepisy liberalizujące prawo do uprawiania konopi włóknistych we własnym ogródku. Tłumaczymy, co się zmieniło i jak uzyskać na to zezwolenie.
Zacznijmy od omówienie zmian w prawie dotyczącym uprawy konopi.
To co najbardziej istotne z perspektywy osób, które chcą uprawiać konopie we własnym ogródku, nowe przepisy znoszą coroczną rejonizację uprawy konopi włóknistych w drodze uchwał sejmików województw. Znoszą także obowiązek uzyskiwania corocznego zezwolenia na uprawę. W zamian za to w kolejnych latach podmiot, który będzie kontynuować uprawę, będzie miał obowiązek złożenia do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) tylko informacji o zmianach dotyczących prowadzenia tej działalności (np. w zakresie zmiany uprawianej odmiany, powierzchni lub lokalizacji uprawy).KOWR będzie także miał obowiązek przeprowadzania kontroli upraw.
Dodatkowo nowe prawo rozszerza listę celów, na jakie mogą być uprawiane konopie włókniste. Teraz uprawa będzie mogła być prowadzona na potrzeby włókiennicze, chemiczne, celulozowo-papiernicze, kosmetyczne, farmaceutyczne, energetyczne, nasiennictwa i naukowo-badawcze, w celu hodowli odmian konopi włóknistych, rekultywacji i remediacji gruntów, na cele spożywcze, weterynaryjne, paszowe, pszczelarskie, nawozowe i izolacyjne, na potrzeby produkcji materiałów kompozytowych, materiałów budowlanych i naturalnych środków ochrony roślin); ponadto w określonych przypadkach, wprowadza się możliwość uprawy maku niskomorfinowego i konopi włóknistych na potrzeby własne.
Nowe przepisy wprowadzają również zmianę definicji konopi włóknistych poprzez podniesienie dopuszczalnej zawartości THC i THCA do 0,3 proc. w przeliczeniu na suchą masę. Zawartość THC i THCA podlegać ma zaokrągleniu do jednego miejsca po przecinku. Podobnej zmiany dokonano w odniesieniu do definicji "ziela konopi innych niż włókniste".
Jak uzyskać pozwolenie?
Żeby uzyskać pozwolenie na uprawę konopi, trzeba po pierwsze posiadać Profil Zaufany, który jest bezpłatną metodą potwierdzania tożsamości obywatela Polski w elektronicznych systemach administracji. Następnie należy ściągnąć wniosek o wpis producenta do rejestru konopi włóknistych, który jest dostępny tutaj i wypełnić go. Trzeba również posiadać certyfikowany materiał siewny, a jego etykietę zeskanować. Podobnie należy zrobić z fakturą za kupno materiału. Należy też posiadać potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej.
Kiedy mamy wszystkie wymienione wyżej dokumenty, składamy je przez Profil Zaufany.