Polska czy Niemcy. Kto w Europie ma najwięcej lasów?

Proces deforestacji na całym świecie przez ostatnie lata stopniowo zwalnia. Mimo to powierzchnia lasów w dalszym ciągu się kurczy. W okresie 2015-2020 zniknęło około 10 mln hektarów. Dobrą wiadomością jest to, że Unia Europejska to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie lasów przybywa. Od 1990 r. ich powierzchnia powiększyła się o 10 proc.

Polska w pierwszej dziesiątce pod względem zalesienia
Polska w pierwszej dziesiątce pod względem zalesienia123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Lasy w Polsce na tle świata i Europy

Na jednego mieszkańca Ziemi przypada ok. 0,62 ha lasu. Jest to 2,5-krotnie większa liczba niż w naszym kraju. Lesistość Polski w stosunku do powierzchni lądowej wynosi 30,8 proc. Jest zbliżona do przeciętnej lesistości na świecie oraz w Europie, jeśli nie liczymy Rosji. Jest jednak zdecydowanie niższa od lesistości Ameryki Południowej, Europy z uwzględnieniem Rosji oraz Ameryki Środkowej. Zalesienie naszego kraju prezentuje się lepiej w porównaniu do Afryki, Azji oraz Oceanii.

W rankingu, który porównuje powierzchnię obszarów leśnych, Polska może pochwalić się miejscem w pierwszej dziesiątce. Zajmujemy 7. miejsce z liczbą 9 435 tys. ha. Większą liczbę lasów od nas posiadają jedynie Włochy, Niemcy, Francja, Finlandia, Hiszpania oraz Szwecja, która zajmuje pierwsze miejsce. Jak wypadamy w pozostałych rankingach?

Ile lasów mają nasi sąsiedzi?

Zalesienie naszego kraju oraz jego sąsiadów jest do siebie bardzo podobne. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, ile lasu przypada na jednego mieszkańca, sytuacja przedstawia się inaczej. Polska wypada dość blado. Ilość lasów na jednego mieszkańca wynosi w Polsce 0,24 ha. To więcej niż Niemcy (0,14 ha), które na mapie prezentują się pod tym względem najgorzej. O wiele przewyższa nas Białoruś (0,99 ha) oraz Litwa (0,81 ha). Zbliżone do nas wartości mają Czechy (0,25 ha), Słowacja (0,36 ha) oraz Ukraina (0,22 ha).

Liderzy Europy pod względem zalesienia

Kraje w Europie, w których obszary leśne stanowią największy procent w stosunku do powierzchni kraju, to Finlandia (73,1 proc. powierzchni kraju), Szwecja (68,4 proc.), Słowenia (62 proc.) oraz Łotwa (54 proc.).

Najmniej lasów jest na Malcie — stanowią jedynie 1,1 proc. powierzchni kraju oraz w Holandii (11,1 proc.) i Irlandii (10,9 proc.).

Zobacz także:

Pomysłowość kłusowników nie zna granic. Pułapki mrożą krew w żyłachSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas