Dewastacja dziewiczej wyspy Chorwacji. Kształt serca oszpeciło molo

Chorwacka wyspa Galešnjak słynie na całym świecie m.in. z niebywałego kształtu przypominającego serce. Na wyspie obowiązuje zakaz prowadzenia prac budowalnych. Nieznany sprawca rozpoczął tu jednak budowę molo.

Chorwacka wyspa Galešnjak słynie z oryginalnego kształtu i dziewiczego charakteru
Chorwacka wyspa Galešnjak słynie z oryginalnego kształtu i dziewiczego charakteruDino Stanin/PIXSELL/Press Association/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Położona na Adriatyku wyspa Galešnjak z lotu ptaka wygląda jak serce, co czyni ją jednym z niewielu naturalnych obszarów o takim kształcie. Wyspa jest dzika i nie znajdują się na niej żadne obiekty komercyjne i turystyczne. Jednak ze względu na charakterystyczny kształt obszaru, można tu organizować zaręczyny lub małe przyjęcia weselne.

Mimo zakazu zabudowywania wyspy, nieznany sprawca rozpoczął tu budowę infrastruktury przypominającej molo.

Wyspa w kształcie serca zdewastowana

Chorwacki dziennik "Jutarnji list" poinformował, że na bezludnym Galešnjaku ktoś wrzucił przy brzegu worki wypełnione piaskiem lub innym materiałem sypkim. Pojawiły się też metalowe części, które wskazują na to, że ktoś próbował utworzyć tu pomost i umocnić nabrzeże.

Początki budowy zauważyli żeglarze podczas rejsu, którzy podróżowali po Kanale Pašmańskim wokół wysepki.

O wyspie nie wiedziało wiele osób. W 2009 r. jej zdjęcia pojawiły się na mapach Google Earth
O wyspie nie wiedziało wiele osób. W 2009 r. jej zdjęcia pojawiły się na mapach Google EarthDino Stanin/PIXSELL/Press Association/East NewsEast News

"To miejsce, w którym latem kotwiczy większość żeglarzy, a wybrzeże jest całkowicie dzikie i piękne. Jednak w tym roku ktoś odważył się rozpocząć budowę mola, wrzucając do morza plastikowe torby wypełnione materiałem sypkim", tworząc konstrukcję przypominającą podstawę pomostu - napisały chorwackie media.

Nieznana wyspa. Do czasu

"Jutarnji list" i inne chorwackie media czekają na odpowiedź organów odpowiedzialnych za ochronę środowiska w Chorwacji. W mediach społecznościowych pojawiły się liczne prośby Chorwatów dotyczące namierzenia i ukarania osoby odpowiedzialnej za nielegalne prace na dziewiczej wyspie.

Chorwacka plaża ma długość 1,55 km i jest prywatną własnością jednej z rodzin. Niezwykły kształt wyspy został opisany na początku XIX w. przez kartografa Napoleona Charlesa-François Beautemps-Beaupre. W 2009 r. o Galešnjaku usłyszał cały świat, a wszystko za sprawą pojawienia się miejsca na mapie Google Earth.

Niezwykła góra piasku w Polsce. Widać ją nawet z kosmosuPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas