Timmermans: Polska ma wszystko, aby odnieść sukces w transformacji ekologicznej

Przemawiając podczas szczytu klimatycznego w Łodzi, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans ocenił, że odnawialne źródła energii są najlepszym sposobem na niezależność energetyczną od Rosji i paliw kopalnych. „Polska ma wszystko, czego potrzeba, aby odnieść sukces w transformacji ekologicznej” – zapewnił holenderski polityk.

Podczas otwarcia szczytu klimatycznego w Łodzi Frans Timmermans ocenił, że „Polska ma wszystko, czego potrzeba, aby odnieść sukces w transformacji ekologicznej”
Podczas otwarcia szczytu klimatycznego w Łodzi Frans Timmermans ocenił, że „Polska ma wszystko, czego potrzeba, aby odnieść sukces w transformacji ekologicznej”Zheng HuansongAgencja FORUM
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

- Nieco ponad miesiąc temu rosyjskie czołgi wjechały na Ukrainę i zmienił się bieg historii Europy - powiedział Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej na nagraniu wyemitowanym podczas otwarcia Samorządowego Kongresu Klimatycznego w Łodzi. - Zmienił się radykalnie i wierzę, że na dobre - dodał polityk.

Frans Timmermans ocenił, że "zaciekły opór Ukrainy wobec wojny Putina uświadamia nam, jak ważna jest walka o wartości, które wszyscy podzielamy: wolność, demokrację i praworządność". - To, co dzieje się dziś na Ukrainie, dotyczy naszego jutra - powiedział wiceprzewodniczący KE. Dodał, że "musimy zrobić wszystko, aby wesprzeć Ukrainę".

Timmermans: OZE są czyste, tanie i dają nam swobodę wyboru

- Agresja Rosji na Ukrainę przypomina nam również, że musimy się zająć naszymi słabymi punktami w Europie, w tym w zakresie dostaw energii - ocenił Timmermans i przypomniał, że właśnie dlatego Komisja Europejska zaproponowała przyspieszenie przejścia na energię odnawialną. - Źródła odnawialne dają nam swobodę wyboru. Zapewniają źródło energii, które jest czyste, tanie, niezawodne i nasze.

Wiceprzewodniczący KE jest zdania, że, zamiast wysyłać pieniądze do rosyjskich oligarchów, lepiej zatrzymać je w Europie i stworzyć nowe miejsca pracy dla jej obywateli.

- W ciągu najbliższych lat musimy umieścić na europejskich dachach kolejne miliony paneli słonecznych. Musimy podwoić liczbę instalacji pomp ciepła. Musimy również zwiększyć nasze możliwości w zakresie wytwarzania energii wiatrowej, zarówno na lądzie, jak i na morzu - zapowiedział Timmermans.

Niskie koszty energii odnawialnej są szczególnie istotne teraz, gdy miliony Europejczyków muszą płacić wysokie rachunki za energię. To bezpośredni skutek wysokich cen gazu i naszego uzależnienia od paliw kopalnych - ocenił przedstawiciel Komisji Europejskiej. - Ponadto, dzięki czystym odnawialnym źródłom energii możemy zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, które już teraz kosztuje życie tak wielu obywateli w Polsce i w całej Unii Europejskiej - dodał.

Miliardy euro dla Polski na transformację ekologiczną

Frans Timmermans zapewnił, że Komisja Europejska zdaje sobie sprawę, iż polska transformacja w kierunku neutralności klimatycznej będzie trudniejsza niż w przypadku innych krajów UE. Polska jest jednak największym beneficjentem specjalnych funduszy europejskich, które mają to ułatwić. - Chodzi o Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, ale warto też pomyśleć o Społecznym Funduszu Klimatycznym - wyjaśnił wiceprzewodniczący KE. Drugi program to możliwość otrzymania dodatkowych aż 58 miliardów złotych na inwestycje w czystsze ogrzewanie, samochody elektryczne i panele słoneczne.

- Jestem przekonany, że Polska ma wszystko, czego potrzeba, aby odnieść sukces w transformacji ekologicznej. Macie duże osiągnięcia w dziedzinie modernizacji. Polacy chętnie korzystają z przystępnej cenowo energii odnawialnej; już ponad 800 tys. Polaków wytwarza własną energię. Jako największy europejski eksporter akumulatorów i autobusów elektrycznych Polska ma potencjał przemysłowy, by stać się liderem europejskiej transformacji ekologicznej - powiedział Frans Timmermans.

Przedstawiciel KE zwrócił także uwagę na to, jak samorządy mogą wdrażać założenia Europejskiego Zielonego Ładu, między innymi poprzez renowację budynków w kierunku efektywności energetycznej oraz promowanie transportu publicznego w ramach walki z zanieczyszczeniami powietrza.

- Musimy przygotować się także na konsekwencje zmian klimatycznych, które stały się nieuniknione - zaznaczył Timmermans. - Widzimy to już teraz: susze, fale upałów, intensywne opady deszczu i następujące po nich powodzie oraz inne ekstremalne zjawiska pogodowe. Ale także korniki, które dewastują nasze lasy oraz zapylacze, które cierpią z powodu rosnących temperatur. Kryzys klimatyczny już teraz utrudnia produkcję żywności i zagraża naszemu życiu. Zwalczanie skutków ekstremalnych zjawisk pogodowych w całej UE kosztuje 12 mld euro rocznie - poinformował wiceprzewodniczący KE. Rozwiązaniem są tzw. plany adaptacyjne pozwalające w naturalny sposób uchronić się przed skutkami klimatu, np. przez odtwarzanie mokradeł, tereny zieleni w miastach czy zielone dachy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas