Plastik rozkłada się z łatwością. Ten enzym stworzyła sztuczna inteligencja

Tworzywa sztuczne potrafią zalegać w środowisku nawet setki lat. Amerykańscy naukowcy z pomocą sztucznej inteligencji stworzyli nowy enzym, który pozwala rozkładać plastik w przeciągu zaledwie kilku godzin. Odkrycie może pomóc zarówno w recyklingu tworzyw sztucznych, ale także w usuwaniu plastiku z mórz, oceanów i innych zanieczyszczonych miejsc.

Amerykańscy naukowcy z pomocą sztucznej inteligencji opracowali nowy enzym, który umożliwia rozkładanie plastiku w przeciągu zaledwie kilku godzin
Amerykańscy naukowcy z pomocą sztucznej inteligencji opracowali nowy enzym, który umożliwia rozkładanie plastiku w przeciągu zaledwie kilku godzinUnsplash
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

  • Amerykańscy badacze opracowali nowy enzym, który pozwala rozkładać plastik.
  • Tworzywa sztuczne PET dzięki nowej technologii rozkładają się w ciągu zaledwie kilku godzin.
  • Technologia stworzona z pomocą sztucznej inteligencji może pomóc w recyklingu oraz oczyszczaniu zaśmieconych miejsc.  

Zespół z University of Texas Austin, na łamach magazynu "Nature" donosi o potencjalnie rewolucyjnym wynalazku, który może pomóc uwolnić świat od plastikowych śmieci. Na Ziemi nadal zalegają ich miliardy ton, przez co powiększają się nie tylko wysypiska, ale zanieczyszczane są także morza i oceany.

Enzym opracowany przez amerykańskich naukowców rozkłada plastik w kilka dni, a nawet kilka godzin. Naturalny rozpad tworzyw sztucznych wymaga setek lat. "Możliwości enzymu są praktycznie nieograniczone, jeśli chodzi o wsparcie recyklingu" - twierdzi prof. Hal Alper, jeden z badaczy.

Nowy enzym z łatwością rozkłada butelki PET

Enzym działa na poli(tereftalan etylenu), czyli PET - jeden z najpowszechniejszych plastików, który znajduje się np. w większości opakowań, a także niektórych ubraniach czy włóknach. Tworzywo to obejmuje aż 12 proc. wszystkich światowych odpadów stałych.

Z pomocą enzymu naukowcy zdołali rozłożyć plastik, czasami nawet w ciągu godzin, a potem z powstałych substancji znów odzyskać wyjściowe tworzywo. Do opracowania enzymu wykorzystali sztuczną inteligencję, która zaprojektowała go po analizie naturalnego enzymu PETazy, pozwalającego na rozkładanie plastiku niektórym bakteriom.

Wynalazkowi badacze nadali nazwę FAST-PETaz. Słowo "fast" (ang. szybki) ma stanowić skrót od functional, active, stable and tolerant - funkcjonalny, aktywny, stabilny i odporny.

"Praca ta naprawdę pokazuje moc, jaka wynika z połączenia różnych dyscyplin - od syntetycznej biologii, przez inżynierię chemiczną, po sztuczną inteligencję" - zwraca uwagę prof. Andrew Ellington kierujący zespołem zajmującym się sztuczną inteligencją.

Sztuczna inteligencja pomaga rozkładać plastik

Choć recykling to najlepsza metoda ograniczania ilości śmieci, to jest skomplikowany i energochłonny. Zaledwie 10 proc. plastikowych odpadów jest przetwarzane, a reszta trafia na wysypiska lub jest spalana. Rozwiązania biologiczne, np. oparte na enzymach wymagają znacznie mniej energii.

Mimo 15 lat rozwoju tej dziedziny, do tej pory nie udawało się znaleźć enzymu, który efektywnie rozkładałby plastik w pokojowej temperaturze, jego użycie było relatywnie łatwe, także w przemysłowej skali oraz niedrogie. Tymczasem FAST-PETaza działa już przy 50 st. C.

Teraz naukowcy rozpoczynają pracę nad metodą przemysłowej produkcji enzymu. Złożyli już odpowiednie zgłoszenie do urzędu patentowego. Oprócz wykorzystania wynalazku w recyklingu, widzą też inne zastosowania - usuwanie PET z wysypisk, a także oczyszczanie z niego naturalnych terenów, w których takie śmieci zalegają w dużych ilościach.

To będzie jednak wymagało pewnych udoskonaleń wynalazku. "Jeśli mówimy o oczyszczaniu środowiska, potrzebujemy enzymu pracującego w odpowiedniej temperaturze. Nasza technologia ma ogromną przewagę w postępach na tym polu" - mówi prof. Alper.

Gigantyczna plama śmieci zagraża ZiemiAFP
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas