Osobliwy widok - bocian siedzi na jajach w gnieździe. Wszędzie śnieg

Obserwujący bociany białe gniazdujące w Ustroniu na południu Polski mogą w ten weekend zauważyć niezwykłe sceny. Oto ptak siedzi w gnieździe na złożonych jajach, chociaż wokół... zima. Jest mnóstwo śniegu. To jeden z powodów, dla których bociany często przedłużają swój powrót do Polski, jak miało to miejsce w tym roku. Ataków zimy w kwietniu nie mogą jednak przewidzieć.

Bociany białe już założyły gniazda, a tu - śnieg (fot. Ewa Byrska/ Ptaki Polski/ Facebook)
Bociany białe już założyły gniazda, a tu - śnieg (fot. Ewa Byrska/ Ptaki Polski/ Facebook)Massimiliano SticcaEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Bocian biały wysiadujący jaja w śniegu nie jest codziennym obrazkiem. Owszem, część naszych bocianów pojawia się u nas zimą, nawet w zaspach, ale to osobniki, które z różnych przyczyn nie odlatują do ciepłych krajów - np. ranne, chore, wychowane przez człowieka itd. Główna fala bocianów po to leci do Afryki, by podobnych scen uniknąć. Nie zawsze jednak są w stanie.

O bocianach białych już ludowe porzekadła mówią, że wracają z Afryki "na św. Józefa" czyli 19 marca. To data umowna, bowiem najczęściej jest to jednak później. Zależy to od tego, co bociany zastaną po drodze, zwłaszcza w Turcji. Przypomnijmy bowiem, że te ptaki lecą do i z zimowisk nieco okrężną drogą. Unikają lotu nad otwartym Morzem Śródziemnym, gdzie nie mogą korzystać z wznoszących prądów ciepłego powietrza znad lądu i oszczędzać siły. Nie lecą więc nad wodą z Grecji bezpośrednio do Libii i Egiptu. Wolą nadłożyć drogi nad Bosforem, Turcją i Bliskim Wschodem, byle był to ląd.

Bocian biały zimą
Bocian biały zimąPiotr Kamionka/REPORTEREast News

Wracając, bociany zatrzymują się w Turcji, gdyż jest to pierwszy kraj na ich trasie powrotnej, w którym mogą zastać zimę. To tam sprawdzają, czy ona ustąpiła z Europy, czy nie. Jeżeli zastaną w Turcji mróz i śnieg, czekają i to niekiedy długo. Bywa, że przylatują zatem do Polski dopiero w połowie kwietnia.

W tym sezonie główna fala bocianów białych ruszyła z Afryki subsaharyjskiej 1 marca i bez postoju dotarła do nas w Wielkanoc, zatem na przełomie marca i kwietnia. Po trzech tygodniach ptaki naprawiły gniazda albo zbudowały nowe, stworzyły albo odnowiły pary i złożyły jaja, na których część z nich siedzi. Atak zimy trochę psuje im plany. A taki atak mamy na południu Polski.

Bociany białe siedzą w śniegu na gnieździe

Na stronie bocianyustron.pl można śledzić gniazdo bocianów w tej miejscowości leżącej niedaleko Cieszyna. Z kolei na profilu Ptaki Polski na Facebooku znalazło się zdjęcie, które zamieściła pani Ewa Byrska, pokazujące bociana na gnieździe w śniegu. To sceny osobliwe, na widok których ludzie często martwią się o to, czy ptaki poradzą sobie nie stracą lęgu. Różnie bywa, ale ornitologowie generalnie uspokajają, że krótkie ataki zimy bociany przetrwają. Ich nie są w stanie przewidzieć w Turcji. Gorzej, gdyby zima wróciła na dłużej. Krótkie ataki powinny przetrwać, chociaż sceny są rzeczywiście osobliwe.

Jak czytamy na bocianyustron.pl, w gnieździe tym w 2023 roku siedziały samica Czantorka obrączkowana jako pisklę w 2019 roku w Jeseniku n/Odrou w Czechach oraz samiec Beskidek obrączkowany jako pisklę w 2011 roku w Ligocie Burzej Czechowice-Dziedzice w Polsce. To doświadczony bocian, który ma 12 lat. Gniazduje w Ustroniu co roku od 2017, samica pojawiła się w 2022 roku.

Polskie bociany połączyła wyjątkowa miłośćPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas