Pierwsze w Polsce "okno życia" dla niechcianych psów i kotów

Od teraz niechciane szczeniaki i kocięta będą miały większe szanse na przeżycie. W Aleksandrowie Łódzkim od kwietnia rusza "okno życia" dla małych psów i kotów.

article cover
SOS Zwierz Aleksandrów Łódzkimateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Będzie to nietypowe okno życia, ponieważ zwierząt nie będzie można zostawić anonimowo. Należy podpisać dwa dokumenty. Pierwszy to zrzeczenie się praw do czworonoga. Drugi to zapisanie suczki lub kotki, która urodziła małe, na bezpłatną sterylizację.

Organizatorzy inicjatywy, czyli urząd miasta Aleksandrowa Łódzkiego podkreślają, że w ten sposób może udać się uniknąć niepotrzebnych śmierci młodych psów i kotów. Bywa, że takie zwierzęta są wyrzucane do śmietnika, porzucane w lesie albo topione. Okno życia dla młodych czworonogów to rozwiązanie, które pozwala im przeżyć.

materiały prasowe

W gabinecie weterynaryjnym w Aleksandrowie Łódzkim w każdy pierwszy czwartek miesiąca można bezpłatnie oddać szczeniaka lub młodego kota w wieku od sześciu tygodniu do pół roku. Mogą to zrobić nie tylko mieszkańcy tej gminy. Inicjatywę finansuje Łódzkie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, porzucanie zwierzęcia jest przestępstwem. Równocześnie, jest to traktowane jako znęcanie się nad czworonogiem. Grozi za to do trzech lat więzienia. W przypadku, gdy właściciel działa ze szczególnym okrucieństwem, kara może wynieść nawet pięć lat.

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli, w 2016 r. w Polsce w schroniskach dla zwierząt przebywało 112 727 psów, 29 621 kotów oraz 118 koni. Liczba ta w ciągu pięciu lat nieznacznie spadła, jednak nie wiadomo, jak wiele zwierząt żyje w przytuliskach oraz azylach, które są poza kontrolą państwa.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas