Era gadów: globalne ocieplenie dało początek przodkom dinozaurów

Era gadów, która rozpoczęła się 250 mln lat temu, rozpoczęła się dzięki ogromnym zmianom klimatycznym. Ustalenia naukowców Uniwersytetu Harvarda mogą posłużyć do zrozumienia współczesnych skutków zmian klimatu.

Era gadów nastąpiła przez zmiany klimatyczne?
Era gadów nastąpiła przez zmiany klimatyczne?Getty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Grupa naukowców z Uniwersytetu Harvarda ustaliła, że Era Gadów, okres szybkiej ewolucji i rozwoju gadziego drzewa rodzinnego, nabrała tempa przez trwający 60 mln lat okres zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia.

Naukowcy z Departmentu Biologii Ewolucyjnej i Muzeum Zoologii Uniwersytetu opublikowali 19 sierpnia w czasopiśmie Science Advances opracowanie, z którego wynika, że to właśnie seria zmian klimatycznych następujących między permem i triasem doprowadziło do eksplozji różnorodności gadów.

Klimat gadów

W permie (298-252 mln lat temu) dominującą grupą lądowych kręgowców były tzw. synapsydy, przodkowie dzisiejszych ssaków. Ich upadek i przejęcie “panowania" nad Ziemią przez przodków gadów były przypisywane masowemu wymieraniu, które rozdzielało perm i trias. Wielkie wymieranie miało zwolnić zasoby i siedliska dotąd wykorzystywane przez synapsydy i dać szansę gadom na ich przechwycenie. To z kolei miało doprowadzić do szybkiej ewolucji i zróżnicowania się gadów na grupy, które dały początek zwierzętom tak różnym, jak dzisiejsze krokodyle, węże, żółwie czy ptaki.  Ale nowe badanie kwestionuje to założenie.

"Nasze wyniki pokazują, że okresy szybkich zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia są związane z wyjątkowo wysokimi wskaźnikami zmian anatomicznych w większości grup gadów, ponieważ przystosowują się one do nowych warunków środowiskowych" - stwierdza autorka badania, prof. Stephanie E. Pierce. "Proces ten rozpoczął się na długo przed wielkim wymieraniem na granicy permu i triasu, co najmniej 270 milionów lat temu, co wskazuje, że zróżnicowanie planów ciała gadów nie zostało wywołane przez wyginięcie P-T, jak wcześniej sądzono, ale w rzeczywistości zaczęło się dziesiątki milionów lat wcześniej ".

Co to oznacza dla ludzi żyjących w trwającym właśnie okresie gwałtownych zmian środowiskowych? Lepsze zrozumienie tego, w jaki sposób konieczność dostosowania się do zmieniających się warunków może napędzać ewolucję różnych organizmów i może pozwolić nam lepiej zrozumieć procesy, które zachodzą dziś wokół nas. Także to, które z żyjących dziś grup lądowych kręgowców mają największe szanse na przetrwanie w zmieniającym się klimacie, a które będą potrzebowały dużego wsparcia z naszej strony.

Naprawa Odry zajmie min. 15 latSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas