Jak zdrowo jeździć na rowerze?

Wsiadasz na rower i jedziesz. Jesteś tylko ty i dwa kółka. Rower to same korzyści: zdrowy wysiłek, ekologia, tani transport. Do tego daje gwarancję niezależności. Jeśli jednak twoje ciało ma słabości, obciążenia i asymetrie - może pojawić się problem.

Prawidłowa pozycja ciała na rowerze to gwarancja zdrowego ruchu bez kontuzji. Najczęściej jednak jeździmy za bardzo pochyleni do przodu
Prawidłowa pozycja ciała na rowerze to gwarancja zdrowego ruchu bez kontuzji. Najczęściej jednak jeździmy za bardzo pochyleni do przodu123RF/PICSEL

W pandemii na rowery wsiadło rekordowo dużo Polaków. Jazdę na rowerze polubiliśmy do tego stopnia, że w sklepach rowerowych zaczęło brakować sprzętu. To dobrze o nas świadczy, bo dbamy o siebie i środowisko. Nagminnie zapominamy jednak o swoim kręgosłupie i stawach. Jeździmy ułożeni byle jak, zbyt pochyleni lub na za nisko ustawionych siodłach, przeciążamy kolana i ręce, a co najważniejsze - na rowery wsiadamy bez przygotowania fizycznego. O tym, jak jeździć na rowerze, by poprawić swój stan zdrowia, a nie nabawić się kontuzji, mówią bikefitterka Tamara Górecka-Werońska z Profidea.pl oraz fizjoterapeuta i zapalony rowerzysta - Dariusz Brzegowski z gabinetu Orthomedical.

Generalnie rower służy poprawie zdrowia, pomaga zrzucić zbędne kilogramy, jest bardzo dobrym sposobem na poprawę wydolności organizmu. Regularna jazda na rowerze o niezbyt wysokiej intensywności to remedium na choroby sercowo-naczyniowe, pomaga zapobiegać miażdżycy, działa antydepresyjnie, pomaga przewietrzyć umysł i utrzymuje w dobrym stanie układ nerwowy.

- Wśród moich klientów i rowerzystów śledzących moją stronę, Profidea.pl, zrobiłam ankietę. Zapytałam m.in. o to, jakie problemy zdrowotne czy dolegliwości bólowe dokuczają im podczas jazdy. 44 proc. z nich zaznaczało, że drętwieją im ręce, 27 proc. wskazało ból karku, 22 proc. - drętwiejące stopy, 20 proc. - dyskomfort z powodu nieprawidłowo dobranego siodła, a 15 proc. przyznało, że ich problemem jest ból kolan. Tylko 14 proc. respondentów, podkreślam, doświadczonych i aktywnych rowerzystów, napisało, że nie nic ich nie boli. To świadczy o tym, ile jest do zrobienia - mówi Tamara Górecka-Werońska, bikefitterka, fizjoterapeutka i autorka książki "Bikefitting krok po kroku. Zrób to sam".

CZYTAJ DALEJ NA INTERIA ZDROWIE


Jeszcze więcej w ramach akcji "Korba na rower:

INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas