Nestlé będzie produkować wegański nabiał

Gigant żywności i napojów Nestlé ogłosił, że analizuje potencjał produktów naśladujących nabiał, ale w wersji roślinnej. Będzie współpracował w związku z tym z amerykańską firmą Perfect Day.

Firma inwestuje w produkcję bezmlecznych produktów, takich jak ser
Firma inwestuje w produkcję bezmlecznych produktów, takich jak serGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Nestlé to prawdziwy gigant żywnościowy. Koncern dołączył już do wielu firm produkujących dotychczas wyroby odzwierzęce i zajął się roślinnym biznesem. Nestlé znalazł już współpracowników do nowej inwestycji.

"Cieszymy się, że możemy rozwijać i produkować pierwsze produkty na bazie roślinnego białka mlecznego. Chociaż ta kategoria jest wciąż bardzo młoda, wiemy, że konsumenci szukają produktów, które mają mniejszy wpływ na środowisko i oceniamy tę drogę jako szansę rozwoju dla naszej firmy" - powiedziała Joanna Yarbrough z Nestlé.

Nestle pracuje nad nowymi technologiami produkcji roślinnych białek
Nestle pracuje nad nowymi technologiami produkcji roślinnych białekGetty Images

Wegańskie produkty

Nowa inicjatywa dąży do wprowadzenia nowych produktów w ciągu kilku miesięcy. Koncern informuje, że głównym celem jest dostarczenie produktów nieobciążających klimatu i wyprodukowanych w sposób zrównoważony, oparty na składnikach roślinnych.

Firma Perfect Day, która ma współpracować z Nestle, wykorzystuje proces zwany fermentacją precyzyjną. Naśladuje on produkcję produktów bazujących na białkach mlecznych. Firma twierdzi, że składem białko to w 100 proc. przypomina białko pochodzenia zwierzęcego. Dlatego też nie będzie mogło być spożywane przez nietolerujących laktozę.

W procesie powstaje płyn, który następnie zostaje poddany fermentacji i wysuszony. Tak powstałe białko jest bazą dla rozmaitych produktów, np. sera roślinnego czy jogurtów.

Perfect Day twierdzi, że proces produkcji nie obciąża tak zwierząt i klimatu, jak przemysł mleczny. Wytwarzanie tych wegańskich produktów emituje o 97 proc. mniej gazów cieplarnianych (zwłaszcza CO2) oraz zmniejsza zużycie wody potrzebnej w hodowli przemysłowej aż o 99 proc.

Produkcja nabiału, w tym hodowla krów, odpowiada za co najmniej 4 proc. wszystkich globalnych emisji gazów cieplarnianych. Największym problemem jest metan, który odpowiada za ponad połowę całego wpływu przemysłu mleczarskiego na środowisko.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas