Jak pozbyć się mchu? Sposoby na piękny trawnik bez chwastów

Agnieszka Tkacz

Opracowanie Agnieszka Tkacz

Chwasty na trawniku to jeden z najbardziej uciążliwych problemów, który może wystąpić w naszym ogrodzie. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym szybko i łatwo się z nimi uporasz. Nawet uciążliwy mech szybko zniknie z murawy. Wystarczy zastosować kilka środków, dzięki którym przywrócimy murawę do porządku.

Jak pozbyć się mchu z trawnika? Sposoby na piękną trawę bez chwastów
Jak pozbyć się mchu z trawnika? Sposoby na piękną trawę bez chwastów123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Piękny trawnik to element ogrodu, którego nie warto zaniedbać. Wpływa na ogólny wygląd naszej działki oraz wygodę z jej korzystania. Dlatego, jeśli zauważysz pierwsze ślady chwastów oraz mchu, szybko działaj. Nie pozwól, aby zaniedbana murawa odwróciła uwagę od roślin ozdobnych i rabat z kwiatami.

Dlaczego na trawniku zaczynają rosnąć chwasty i mech?

Chwasty na trawniku to problem, który może mieć wiele przyczyn. Nawet w krótkim czasie mogą się one rozmnożyć i zdominować trawę. Wyróżniamy dwa rodzaje chwastów, które występują w ogrodach. Pierwszym z nich są chwasty dwuliścienne. Już na pierwszych etapach rozwoju można zauważyć ich pierwsze liście. Z tego powodu łatwo je wytępić — wystarczy zastosować odpowiedni oprysk, aby się ich pozbyć.

Drugim rodzajem chwastów są rośliny jednoroczne. Najczęściej rosną w kępach, a czasami mogą mieć inny kolor i kształt niż reszta trawy. Przez to, że przypominają darń ciężko je zlokalizować i zastosować odpowiedni oprysk. W ich przypadku lepiej jest stosować metody mechaniczne, aby je usunąć.

W wielu przypadkach na trawnikach występuje również mech. Często rośnie w miejscach, gdzie jest kwaśna gleba, zbyt duża wilgotność ziemi, niewystarczająca ilość składników odżywczych oraz duże zacienienie.

Jak pozbyć się mchu?

Aby szybko i skutecznie pozbyć się mchu, warto na początku zdiagnozować, co jest przyczyną jego rozwoju. Jeśli problemem jest zbyt kwaśna gleba, poleca się wapnowanie. To zabieg, polegający na rozprowadzeniu na powierzchni trawnika nawozu odkwaszającego. Odczyn ziemi zmieni się wtedy z kwaśnego na bardziej zasadowy, a mech nie będzie miał korzystnych warunków do rozwoju. Można to zrobić za pomocą nawozu kupionego w sklepie ogrodniczym lub naturalnych środków, które możemy wykonać w domu z łatwo dostępnych składników.

Nie zawsze jest to jednak skuteczna metoda. Mech może wyrosnąć na każdej glebie, przez co nie zawsze zmiana jej odczynu może nam pomóc. Dlatego właśnie ogrodnicy polecają również użycie żelaza, a dokładniej jego siarczanu.

Jak pozbyć się chwastów z trawnika? Oprysk to najskuteczniejszy sposób
Jak pozbyć się chwastów z trawnika? Oprysk to najskuteczniejszy sposób123rf.com123RF/PICSEL

Siarczan żelaza to substancja, która ma działanie wysuszające do mchów. Po kontakcie z nią mech ulega zniszczeniu — początkowo przebarwia się na brązowo, a następnie na czarno. Już po kilku dniach można wygrabiać jego resztki. Mech niestety ma tendencję do nawracania, przez co zabieg trzeba powtarzać raz na kilka tygodni. Na szczęście wykonanie oprysku wodnego roztworem tej substancji jest proste i szybkie. Najlepiej stosować je w pochmurne dni w okresie, kiedy temperatura nie spada poniżej zera. Skuteczność zabiegu może poprawić skoszenie przed nim trawy — substancja będzie miała szansę dotrzeć do samego mchu.

Przed zastosowaniem preparatu z żelazem warto także pamiętać, że silnie barwi elementy betonowe, kostkę brukową oraz powierzchnie z kamieni naturalnych.

Jak pozbyć się chwastów z trawnika?

W przypadku chwastów skuteczne są opryski wykorzystujące naturalne składniki, które znajdziemy w naszym domu. Jednym ze skutecznych środków jest oprysk wykorzystujący sól, płyn do mycia naczyń oraz ocet. 150 g soli, 1 litr oraz 3 łyżki płynu wystarczy dokładnie ze sobą zmieszać, przelać do butelki z atomizerem i spryskać chwasty, najlepiej przy samej ziemi. Sprawdzi się również w przypadku mchu.

Sprawdzą się również skoncentrowane wyciągi z roślin oraz kwasy, takie jak octowy lub pelargonowy.

"Podglądacze przyrody". Czym puszczyk różni się od sowy?Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas