Największy festiwal psa w Krakowie. Dlaczego warto adoptować kundla?

Bezdomność zwierząt w Polsce jest problemem, którego wciąż nie jest świadoma duża część społeczeństwa, a w strategiach radzenia sobie z nim przypominamy bardziej Europę Wschodnią niż Zachodnią. W związku z tym w niedzielę 23 kwietnia odbędzie się jeden z największych festiwali zwierząt bezdomnych w Krakowie - "Kundel bury i kocury" - na którym będziemy mogli dokonać adopcji, za darmo zaczipować zwierzę, a także wziąć udział w całej masie różnych wydarzeń.

Bezdomność zwierząt jest palącym problemem w Polsce.
Bezdomność zwierząt jest palącym problemem w Polsce.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Co drugi Polak lub Polka posiada psa lub kota. Mimo to w schroniskach przebywa wciąż około 100 tys. psów i ponad 30 tys. kotów. W rachubę nie są brane zwierzęta przebywające pod opieką rozmaitych fundacji, domów tymczasowych oraz wolnożyjące. Oznacza to, że w praktyce bezdomnych zwierząt jest nawet kilka razy więcej.

Przykład kraju takiego jak Holandia, w którym nie ma ani jednego bezdomnego psa [sic!], pokazuje, że z tym problemem można sobie poradzić. Kluczowe były trzy kroki. Po pierwsze, dokonano sterylizacji aż 75 proc. psów w przeciągu kilku miesięcy. Po drugie, zaostrzono prawo, tak że zgodnie z nowymi przepisami za znęcanie się nad zwierzętami (do czego zalicza się również porzucenie zwierzęcia) grozi 16 tys. euro grzywny. Po trzecie, przeprowadzono szeroko zakrojoną kampanię społeczną, która zachęcała do adopcji zwierzęcia ze schroniska.

W polskich warunkach na razie możliwe jest wykorzystanie tylko ostatniej strategii. Wpisuje się w nią festiwal "Kundel bury i kocury".  Wszystkie informacje można znaleźć tutaj.   

Program festiwalu

Podczas wydarzenia będzie można za darmo zaczipować swojego zwierzaka, a także otrzymać poradę od behawiorysty. Nie zabraknie także wydarzeń dla dzieci. Chętni będą mogli nauczyć się wyplatania mat węchowych oraz sitodruku. Na festiwalu będzie można również odwiedzić stoiska z kwiatami czy książkami. Uzyskane pieniądze będą przeznaczone na ratowanie zwierząt. Wydarzeniu towarzyszy szereg wykładów ze specjalistami w swojej dziedzinie.

Obowiązkowe czipowanie psów w Europie. Polska znajduje się w niechlubnej mniejszości.
Obowiązkowe czipowanie psów w Europie. Polska znajduje się w niechlubnej mniejszości. Fundacja Mikropsymateriały prasowe

Odbędzie się również prezentacja zwierząt do adopcji. Warto przypomnieć, że przygarnięcie zwierzęcia powinno być przemyślane.

Dlaczego warto adoptować kundelka?

O to, dlaczego warto wybrać psa ze schroniska zamiast kupować rasowego, zapytaliśmy Magdalenę Hejdę, prezeskę Fundacji Przyjaciele Konia Petrusa.

Przede wszystkim warto, bo robimy coś dobrego dla jakiejś istoty, która już raz została skrzywdzona. Często jest tak, że kundle są odporniejsze, ponieważ żyją w dużo trudniejszych warunkach i muszą się przystosować. Adoptując dorosłe zwierzę z fundacji, wiemy więcej o jego predyspozycjach, zachowaniu, traumach i możemy dobrać go do swojego trybu życia.
Magdalena Hejda, prezeska Fundacji Przyjaciele Konia Petrusa

Powszechnie wiadomo, że wiele raoswych psów jest bardziej podatna na choroby, ze względu na sztuczne modyfikacje genetyczne przeprowadzone przez człowieka. Z kolei kundelka "zmodyfikowała" natura. Taki pies jest nie tylko zdrowszy ale również absolutnie wyjątkowy, podczas gdy każdy pies rasowy wygląda tak samo. Przede wszystkim jednak adoptując psa, zaskarbiamy sobie jego dozgonną wdzięczność i wierność.

"Zwierzostan": Psy i kotyIPLA
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas