Ptasia grypa atakuje coraz więcej krów. Czy przeniesie się na ludzi?

Jakub Wojajczyk

Opracowanie Jakub Wojajczyk

Stado krów mlecznych w Ohio w USA zostało po raz pierwszy zainfekowane ptasią grypą. Chorobę wykryto też w stadach w stanach Kansas i Nowy Meksyk - podał amerykański rząd. Zachorowania szerzące się wśród krów rodzą pytania odnośnie potencjalnego wpływu choroby na ludzi.

Ptasia grypa atakuje coraz więcej krów mlecznych w USA
Ptasia grypa atakuje coraz więcej krów mlecznych w USA123RF/PICSEL

Od pierwszych przypadków odnotowanych 25 marca 2024 r., amerykański departament rolnictwa (USDA) potwierdził zakażenia ptasią grypą w stadach już na terenie sześciu stanów.

Krowy w USA zarażają się ptasią grypą

Zainfekowane krowy z Ohio dotarły na tamtejsze farmy 8 marca z Teksasu, gdzie później również potwierdzono ptasią grypę. USDA nie wyklucza, że zwierzęta transmitują między sobą chorobę.

Pierwsze przypadki w Teksasie i Kansas to prawdopodobnie wynik przenoszenia ptasiej grypy przez dzikie ptaki. Badania wykazały, że genom wirusa w przypadku późniejszych zakażeń z Nowego Meksyku, Michigan i Idaho był bardzo podobny.

Migrujące ptaki szerzą ptasią grypę na świecie od 2022 r., zarażając drób i inne gatunki. "W stanie Kansas wszystkie dane z sekwencjonowania genetycznego wskazują na to, że to wynik kontaktu z dzikim ptactwem" - powiedział w czwartek Justin Smith, komisarz ds. zdrowia zwierząt w stanie Kansas.

Czy ptasia grypa będzie atakować też ludzi?

Ptasia grypa została wykryta do tej pory w trzech stadach krów mlecznych w Kansas, dwóch w Nowym Meksyku, siedmiu w Teksasie i po jednym w Ohio, Idaho i Michigan.

Rozprzestrzenianie się choroby na coraz więcej gatunków i obszarów rodzi pytania co do ryzyka przenoszenia się ptasiej grypy na ludzi - powiedział w czwartek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt.

W poniedziałek władze Teksasu poinformowały, że u pracownika jednego z gospodarstw potwierdzono ptasią grypę. Jedynym objawem był stan zapalny oka. Amerykańskie służby ds. zapobiegania chorobom twierdzą jednak, że ryzyko zarażenia się chorobą przez ludzi jest niskie.

"Zwierzostan": KrowyPOLSAT GO
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas