Protesty przeciw wydobyciu miedzi w Panamie. Zastrzelono dwie osoby

Jakub Wojajczyk

Opracowanie Jakub Wojajczyk

Dwoje ludzi biorących udział w antyrządowym proteście zostało w czwartek zastrzelonych przez napastnika - poinformowały władze Panamy. Po zaakceptowaniu nowego kontraktu na wydobycie miedzi w kraju zaostrzyły się protesty, a wraz z nimi napięcia społeczne.

W Panamie trwają protesty związane z wydobyciem miedzi. We wtorek dwóch protestujących zostało zastrzelonych. Sprawcą jest najprawdopodobniej obywatel USA
W Panamie trwają protesty związane z wydobyciem miedzi. We wtorek dwóch protestujących zostało zastrzelonych. Sprawcą jest najprawdopodobniej obywatel USABloomberg / ContributorGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Ataki nastąpiły po tym jak tysiące Panamczyków wyszło w ostatnich tygodniach na ulice, aby protestować przeciwko oddaniu wydobycia miedzi w ręce zagranicznego przedsiębiorstwa. Rząd podpisał kontrakt z kanadyjską firmą First Quantum Minerals.

Protesty w Panamie. Zastrzelono dwie osoby

W związku z zabójstwem dwójki protestujących aresztowano jedną osobę - poinformowały panamskie służby na platformie X. Nie podano więcej szczegółów.

Blokady dróg zorganizowane przez protestujących miały spowodować 80 mln dolarów strat dziennie dla lokalnych firm - ocenił panamski związek przedsiębiorców. Szkoły są zamknięte od ponad tygodnia, a pacjenci w szpitalach nie stawili się na 150 tys. umówionych wizyt.

Organizacja nauczycieli z Panamy poinformowała na platformie X, że sprawcą zabójstwa może być obywatel USA, ale lokalne służby tego jeszcze nie potwierdziły. Nieoficjalnie wiadomo, że protestujących zastrzelił 77-letni Kenneth Darlington, emerytowany prawnik.

Władze apelują do obywateli o zakończenie protestów. Jednak związki zawodowe nauczycieli i budowlańców deklarują, że nie wrócą do pracy dopóki kontrakt z First Quantum nie zostanie anulowany.

Zabójstwo aktywistów w Panamie media przypisują 77-letniemu obywatelowi USA. Kenneth Darlington miał zirytować się blokadą drogi, podejść do protestujących i oddać strzały z broni palnej
Zabójstwo aktywistów w Panamie media przypisują 77-letniemu obywatelowi USA. Kenneth Darlington miał zirytować się blokadą drogi, podejść do protestujących i oddać strzały z broni palnejPAP/EPA/Bienvenido VelascoPAP

Wydobycie miedzi w rękach zagranicznych inwestorów

Nowa umowa, co do której porozumienie nastąpiło 20 października, została już przyjęta przez panamski rząd. Zapewnia ona kanadyjskiej firmie prawo do wydobycia miedzi przez kolejnych 20 lat z opcją przedłużenia na następne 20. W zamian za to Panama będzie otrzymywać 375 mln dolarów rocznie.

Rząd twierdzi, że nowa umowa została zawarta na lepszych warunkach niż poprzednia. Protestujący się z tym nie zgadzają.

500 plus na psa i kota. Ile pieniędzy można dostać?Polsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas