Pomorze Zachodnie z nowym parkiem narodowym. Wszystko jest na dobrej drodze
Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry został utworzony w 1993 r. Niedługo może przeobrazić się w 24. polski park narodowy. “Wyborcza" poinformowała, że wszystkie kluczowe samorządy wydały zgodę na realizację tej inicjatywy.
Dzięki zgodzie włodarzy gmin Kołbaskowo, Widuchowa i Gryfino możliwe będzie utworzenie bezpiecznej ostoi dla licznych ptaków i roślin, w tym gatunków chronionych i zagrożonych - informuje "Wyborcza". Na utworzeniu 24. parku narodowego zyskają wszyscy.
Nowy park narodowy jest tworzony w drodze ustawy, a w drodze rozporządzenia Rada Ministrów określa jego granice. Utworzenie lub zmiana granic parku wymaga też zgody właściwych organów samorządu terytorialnego. Mogą one zarazem poprzeć, jak i odrzucić propozycję utworzenia nowego obszaru ochrony szczególnej.
Dolina Dolnej Odry. Może powstać tu park narodowy
Wkrótce w Polsce może powstać długo wyczekiwany park narodowy. Teren dotychczas znany jako Międzyodrze miałby przekształcić się w Park Narodowy Doliny Dolnej Odry. Tereny nad Odrą dzielimy z Niemcami, a u naszych sąsiadów ten wyjątkowy obszar jest już objęty ochroną ścisłą. Niemiecki Nationalpark Unteres Odertal został utworzony w 1995 r.
Na terenie parku krajobrazowego Dolina Dolnej Odry znajdują się dwa rezerwaty przyrody - Kurowskie Błota i Kanał Kwiatowy. Pomimo tego dotychczas powołany park krajobrazowy pozwalał na ograniczoną ochronę tutejszej fauny i flory. Powołaniu parku narodowego miałoby to zmienić. Objęcie terenu szczególną troską pozwoliłoby ochronić zmieniający się pod wpływem szkodliwych działań człowieka krajobraz. Na powstaniu parku narodowego zyskałaby również lokalna społeczność.
Potrzebny jest nowy park narodowy
Objęcie Doliny Odry ochroną ścisłą pozwoliłoby zapobiec przedostaniu się do rzeki trujących substancji, które powodują eutrofizację, a w efekcie śmierć niezliczonych organizmów wodnych. Dyskusja o powołaniu parku narodowego niedaleko Szczecina (park krajobrazowy Dolina Dolnej Odry znajduje się niespełna 40 km od miasta).
Największą powierzchnię z parków narodowych w Polsce zajmuje Biebrzański PN. Najmniejszy jest Ojcowski Park Narodowy. Najstarszym parkien narodowym w Polsce jest Pieniński Park Narodowy.
Od lat przyrodnicy apelują też o powołanie Turnickiego Parku Narodowego. Lasy projektowanego od 40 lat parku to ostatnie fragmenty Puszczy Karpackiej.