Pod kontrowersyjnym zamkiem w Stobnicy powstała ścieżka. Wstęp jest płatny

O zamku w Stobnicy krążą nie tylko legendy. Budowla zaczęła powstawać w 2015 r., a do dziś toczą się sprawy sądowe, mające na celu ustalić czy zamek został wzniesiony legalnie - inwestycja leży na skraju Puszczy Noteckiej. Teraz wokół zamku powstała właśnie płatna ścieżka edukacyjna.

Zamek w Stobnicy
Zamek w StobnicyTomasz JastrzębowskiEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

"Na obrzeżach Puszczy Noteckiej wznosi się wyjątkowa budowla. Swoimi wieżami i basztami góruje nad lasem i zbiornikiem wodnym. Choć krążą pogłoski, że znajduje się na wyspie, to tak naprawdę Zamek w Stobnicy sam w sobie jest wyspą" - czytamy na stronie stobnica.com.

Ścieżka wokół zamku w Stobnicy

Zamek w Stobnicy udostępnił do zwiedzania Leśną Ścieżkę Edukacyjną. Za uiszczeniem opłaty można przejść się na edukacyjny spacer trwający około 1,5 godziny. Organizator spaceru podaje, że spacer po tym terenie wzbogaci wiedzę na temat przyrody i samego zamku.

Odwiedzający ścieżkę goście dowiedzą się np., co zjadło kiedyś Puszczę Notecką oraz kto zamieszka w koronie wieży głównej zamku. Bilet normalny upoważniający do odwiedzenia terenu kosztuje od 30 do 37 zł w zależności od dnia zwiedzania. Gmina Oborniki jest dumna z wzniesionej inwestycji oraz udostępnienia zwiedzającym ścieżki leśnej.

Oglądanie zamku nie jest na razie możliwe, na stronie Stobnicy widnieje informacja o nadal trwającej tu budowie.

Sprzeczność interesów

Zamek w Stobnicy ma ok. 70 metrów wys. i około 200 m długości. Budowla ma 15 kondygnacji, a wysokość każdej z nich równa jest dwóm standardowym piętrom w typowym budownictwie mieszkalnym. Zamek stanął na skraju Puszczy Noteckiej oraz obszaru Natura 2000, co wzbudziło spore kontrowersje. Obszary Natura 2000 to specjalne tereny objęte ochroną ze względu na obecność okazów wyjątkowej fauny i flory.

Choć budowa rozpoczęła się w 2015 r. to w 2021 r. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego cofnął pozwolenie na budowę zamku. W toku postępowania wykryto m.in., że inwestor nie uzyskał decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w styczniu uchylił jednak unieważnienie pozwolenia na budowę. GINB złożył na ten wyrok skargę kasacyjną. Wcześniej zrobił to też Prokurator Okręgowy w Poznaniu.

Wrzosy w Puszczy Noteckiej,  na jednych z największych w Europie wydmach śródlądowych
Wrzosy w Puszczy Noteckiej, na jednych z największych w Europie wydmach śródlądowychPrzemysław GrafEast News

Sprawa zamku wciąż toczy się w sądzie, m.in. w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

Nie wiadomo, jaką funkcję będzie pełnił zamek. Na razie jednak ścieżka wokół zamku będzie spełniała rolę turystyczną. "Dzięki uprzejmości inwestorów Zamku w Stobnicy mogą państwo zwiedzić jego okolice i poznać wiele ciekawostek na temat samej budowli oraz okolicznej fauny i flory. Leśna Ścieżka Edukacyjna w Stobnicy obejmuje wycieczkę malowniczym szlakiem przez las, nabrzeże oraz tereny przyzamkowe" - mówi opis na stronie zamku.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas