Lepiej sprawdź paragon po zakupach. Dziwna opłata to nowy podatek

Agnieszka Tkacz

Opracowanie Agnieszka Tkacz

W 2024 roku walka z plastikiem robi się coraz bardziej intensywna. Osoby robiące zakupy oraz uczęszczające do restauracji mogą odczuć skutki opłaty wprowadzonej na początku tego roku. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego zapłaciłeś więcej, niż powinieneś za jedzenie na wynos lub za zakupy, mamy dla ciebie odpowiedź.

Nowy podatek od plastiku. Czy kawa i kanapki na stacjach też podrożeją?
Nowy podatek od plastiku. Czy kawa i kanapki na stacjach też podrożeją?Krzysztof MocekINTERIA.PL

W internecie coraz częściej możemy zauważyć narzekanie konsumentów na pojawiające się na paragonach kwoty za plastikowe opakowania, kubki czy zrywki. Są to niewielkie sumy, które do tej pory nie były naliczane automatycznie. Sprawdź, czy nowe opłaty są zgodne z prawem i kto musi się z nimi liczyć.

Od kiedy obowiązuje podatek od plastiku?

Zdziwienie dodatkową kwotą na paragonie, spowodowane może być tym, że podatek od plastiku wszedł w życie całkiem niedawno. Opłatę wprowadzono 1 stycznia 2024 roku.

Wynika ona ze zmiany ustawy, która określa obowiązki przedsiębiorców dotyczące zakresu gospodarowania niektórymi odpadami oraz opłaty produktowej. Jej celem miało być zmniejszenie wpływu produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, a także odejście od wykorzystania surowca pierwotnego — w końcu plastik jest wytwarzany w 98 proc. z paliw kopalnych.

Dodatkowo przedsiębiorcy będą musieli całkowicie wyprowadzić z użytku plastikowe słomki, sztućce czy patyczki higieniczne. Za nieprzestrzeganie przepisów właścicielom firm grożą kary finansowe o wysokości od 500 zł do 500 tys. zł.

Obecnie, tylko niewielka część produkowanego na świecie plastiku jest poddawana recyklingowi
Obecnie, tylko niewielka część produkowanego na świecie plastiku jest poddawana recyklingowi123RF/PICSEL

Kto będzie musiał zapłacić podatek?

Nowa opłata będzie obciążeniem szczególnie dla konsumentów. Przedsiębiorcy są zobowiązani do pobierania opłaty za jednorazowe plastikowe opakowania, które używane są podczas oferowanych przez nich usług.

To jednak nie wszystko. Podatek nie tylko wprowadza ceny jednorazowych opakowań dla konsumentów. Jego wejście w życie spowodowało także ogólne podniesienie cen ze względu na ogólną zmianę procesu rozporządzania odpadami z tworzyw sztucznych.

Przedsiębiorcy od momentu jego wprowadzenia są zmuszeni do wyrabiania norm recyklingu — wymagany jest od nich odzysk na określonym poziomie. Każdego roku przedsiębiorcy będą musieli osiągać minimalny poziom plastikowych odpadów zebranych do recyklingu.

Podatek od plastiku. Ile wynosi?

Wysokość podatku od plastiku określona jest przez rozporządzenia w Dzienniku Ustaw, które opublikowano w grudniu poprzedniego roku. Według nich "za sztukę produktu jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będących opakowaniem" obowiązuje stawka:

  • 0,20 zł, jeśli jest to kubek na napój, pokrywka i wieczko,
  • 0,25 zł, jeśli jest to pojemnik na żywność — pudełko z pokrywką lub bez.

Uwzględniając jednak podatek VAT, w niektórych sytuacjach dopłata do naszego zamówienia może wynieść nawet złotówkę.

Opłaty te dotyczą produktów, które przeznaczone są do bezpośredniego spożycia na miejscu lub na wynos, spożywane są bezpośrednio z pojemnika, a także są gotowe do spożycia bez dalszej obróbki. Oznacza to, że osoby udające się restauracji, będą musiały liczyć się z wyższą ceną za swoje zamówienie.

Nowy podatek od plastiku w Polsce. Za kubek dopłacimy 20 groszyPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas