Gminy wprowadzają zakaz podlewania. Mogą nastąpić przerwy w dostawie wody

Katarzyna Nowak

Katarzyna Nowak

Aktualizacja

Od początku czerwca między innymi w pomorskiej gminie Linia obowiązuje zakaz podlewania przydomowych ogródków, tuneli foliowych, trawników, upraw rolnych oraz napełniania basenów ogrodowych. Zasada ta dotyczy zużycia wody powyżej 200 litrów z wodociągu gminnego. Jest kilka powodów, dla których polskie gminy decydują się na wprowadzanie podobnych limitów.

Oszczędzanie wody w Polsce jest konieczne
Oszczędzanie wody w Polsce jest konieczne123RF/PICSEL

Zakaz ogłoszony w gminie Linia jest związany z nadmiernym zużyciem wody do podlewania przydomowych roślin i upraw. Z powodu zwiększonego użycia wody w sezonie letnim gmina odnotowała spadki ciśnienia i ilości wody przeznaczonej dla odbiorców położonych w najmniej korzystnych względem ujęć wody obszarach gminy Linia. Normy poboru w gminach na Pomorzu miejscami są przekraczane kilkakrotnie.

Zakaz podlewania w gminach na Pomorzu

Nadmiar poboru wody może prowadzić do awarii, jak i przerw w dostawie wody - ostrzega gmina Wicko.

W związku z prognozami Instytutu Meteorologii Gospodarki Wodnej dotyczącymi znacznego wzrostu temperatury powietrza latem gmina zdecydowała się ograniczyć zużycie wody także w następnych latach. Zużycie wody w Polsce wzrosło o kilkaset procent względem lat 80. XX w. W obawie przed przerwami w dostawie wody już ok. 120 gmin zdecydowało się przypomnieć mieszkańcom o konieczności racjonalnego korzystania z wody.

Zakaz podlewania w ogródkach i szklarniach powyżej 200 l z wodociągu gminnego obowiązuje od 7 rano do 22 począwszy od 1 czerwca 2024 r. do 15 września każdego roku kalendarzowego. "Zakaz dotyczy osób fizycznych, osób prawnych oraz wszystkich jednostek organizacyjnych" - poinformowała gmina Lipie.

Gminy proszą mieszkańców o oszczędzanie wody

Podobne ograniczenia dotyczące zużycia wody wprowadziły też gminy Chmielno, Wicko i Sztum. Włodarze gminy Chmielno zaapelowali do mieszkańców o odpowiedzialne korzystanie z wody, bo w przeciwnym wypadku mogą nastąpić przerwy w dostawie wody. 

"Nieoszczędne korzystanie z wody może spowodować obniżenie ciśnienia wody w sieci i doprowadzić do przerw w dostawie wody. Liczymy na zrozumienie i dziękujemy za wyrozumiałość" - apeluje gmina Chmielno.

Gmina Wicko zwróciła się do mieszkańców z prośbą o ograniczanie poboru oraz oszczędne i racjonalne korzystanie z wody zwłąszcza w godzinach od 16.00 do 22.00.

Jak zaznacza redakcja "Prawo", obowiązujace prawo nie określa norm kompetencyjnych dla wójta, na podstawie których mógłby on zakazać podlewania ogródka. Taki zakaz można realizować wyłącznie w stanie klęski żywiołowej. Rada gminy ustala ilość wody, którą dostarcza przedsiębiorstwo.

Co wiesz o życiu w Bałtyku? Tylko najlepsi zrobią 8/10 za parawanem

Co wiesz o życiu w Bałtyku? Tylko najlepsi zrobią 8/10 za parawanem
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas