Ustawa o odpadach wraca do Sejmu. Senat zmienił główne zapisy

Senat zagłosował przeciw określeniu maksymalnej opłaty za wywóz śmieci przy metodzie od zużytej wody. Teraz nowelizacja ustawy wróci do Sejmu.

article cover
123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Za nowelizacją ustawy z poprawkami głosowało 97 senatorów, żaden nie sprzeciwił się ani wstrzymał od głosu.

Senatorzy zgłosili ponad 30 poprawek. Oprócz usunięcia przepisu o stawce maksymalnej Senat sprzeciwił się także przepisom, które umożliwaiły gminom pokrycie części kosztów z dochodów własnych. Zdaniem senatorów to rozwiązanie byłoby dobre, gdyby system był szczelny. W takiej sytuacji gminy dopłacałyby do mieszkańców, którzy za wywóz śmieci po prostu nie płacą.

Nowelizacja miała ograniczyć rachunki za wywóz śmieci w przypadku, gdy gmina nalicza opłaty metodą wyliczoną na podstawie zużycia wody. Tak jest m.in. w Warszawie, co w przypadku większych gospodarstw domowych, doprowadziło do znacznej podwyżki rachunków.

Stołeczny ratusz wybór metody argumentował zmianami w prawie, które przeprowadził rząd Zjednoczonej Prawicy. Chodzi o obowiązującą od 2020 r. ustawę obligującą samorządy do segregacji odpadów na frakcje. Dodatkowo warszawski magistrat przypomina o podwyżce cen za energię, paliwo oraz braku odpowiedzialności producentów za opakowania.

Resort klimatu chciał, aby gospodarstwa domowe za wywóz śmieci płaciły maksymalnie około 150 zł. Jednocześnie ministerstwo proponowało, aby samorządy mogły dopłacać do wywozu odpadów z dochodów niepochodzących z opłat śmieciowych.

Teraz ustawa trafi z powrotem do Sejmu.

Źródło: PAP, Zielona Interia

"Wydarzenia": Polsce grozi susza. Ponad 100 gmin apeluje o oszczędzanie wodyPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas