Sezon na smog. Uwaga na pogarszającą się jakość powietrza

Czujniki smogu po raz pierwszy w sezonie pokazują przekroczenie dopuszczalnych norm. Stan powietrza pogorszył się przede wszystkim na południu Polski.

Z powodu zanieczyszczenia powietrza w Polsce co roku umiera nawet 100 tys. osób.
Z powodu zanieczyszczenia powietrza w Polsce co roku umiera nawet 100 tys. osób. 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Mapa smogu Polski, przestała być zielona, a zaczęła żółta i pomarańczowa. Ochłodzenie w nocy spowodowało, że sezon grzewczy rozpoczął się na dobre. Pozostałe jeszcze kopciuchy i piece gorszej jakości ogrzewały domy, a co za tym idzie, emitowały sporo pyłów zawieszonych.

Najgorsza sytuacja jest na południu Polski. W Oświęcimiu, Tychach i Rybniku poziom smogu przekroczył dopuszczalne normy nawet o 300 proc. Tam jakość powietrza jest określona jako zła. Niewiele lepiej jest w Krakowie. W stolicy Małopolski czujniki wskazują na ponad 200 proc. przekroczenie norm.

Gorsza jakość powietrza jest teraz również w Opolu, Myszkowie oraz Częstochowie. Tam miejscami poziom zanieczyszczenia powietrza wynosił prawie 300 proc.

Stan jakości powietrza z godz. 9:30
Stan jakości powietrza z godz. 9:30 arly.org

Złe powietrze jest również w Radomiu oraz Piotrkowie Trybunalskim. W Tomaszowie Mazowieckim jeden z czujników Airly wskazał przekroczenie dopuszczalnej normy nawet o 494 proc.

W pasie od Poznania, przez Łódź, aż po Warszawę, stan jakości powietrza jest określany jako średni. Podobnie jest m.in. w Bydgoszczy i Grudziądzu.

Na północy Polski, w Szczecinie, Trójmieście i Olsztynie powietrze jest dobre.

Zdaniem synoptyków, niskie temperatury w nocy utrzymają się do końca tygodnia. Potem ma przyjść lekkie ocieplenie.

Dziwne miejsca w Polsce. Dzieło człowieka czy natury?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas