​"DGP": Maksymalna stawka w ROP może być podniesiona

Ministerstwo klimatu może podnieść stawkę za wprowadzenie opakowań na rynek. W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" wiceszef resortu Jacek Ozdoba przekonywał, że dużo zależy od rozmów w sprawie projektu ustawy.

article cover
Michał WarginEast News

Zdaniem Ozdoby "w sprawie systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta mamy za dużo grup interesów, dlatego to trudna materia". Wiceminister w wywiadzie z dziennikiem stwierdził, że projekt wprowadzający system rozszerzonej odpowiedzialności producenta za opakowania jego produktów jest w znacznej części odpowiedzią na postulaty samorządowców. Nowe prawo ma sprawić, że ceny na wywóz odpadów przestaną rosnąć.

Ozdoba podniesienie maksymalnej stawki uzależnił od merytorycznego uzasadnienia. - Przepisy zobowiązują nas do tego, by w ustawie określić maksymalną stawkę tej opłaty. Przypominam jednak, że faktyczne stawki - które będą obowiązywały, gdy ustawa wejdzie w życie w 2023 r. - określi rozporządzenie, które MKiŚ wyda na podstawie rekomendacji Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego. IOŚ-PIB będzie miał obowiązek przeprowadzenia analizy kosztowej dotyczącej zagospodarowania odpadów opakowaniowych. Na podstawie tej analizy resort wyda rozporządzenie, w którym określi stawki dla poszczególnych rodzajów opakowań. Dziś trudno ocenić, jaka sytuacja będzie za rok i jakie stawki będą wtedy odpowiednie do skali wyzwań - powiedział Ozdoba.

Jesienią ma zostać zaprezentowany także projekt ustawy dotyczący systemu kaucyjnego na wybrane rodzaje opakowań. Wiceszef resortu przyznał, że jeszcze nie zapadła decyzja odnośnie tego, czy system ma być obowiązkowy, czy dobrowolny. To zależy od stanowisk, które będą zgłaszane w toku konsultacji.

Na razie nie wiadomo, jakie dokładnie opakowania będą objęte systemem kaucyjnym. Chodzi tutaj m.in. o butelki PET, szklane opakowania oraz aluminiowe puszki.

System Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta ma przenieść koszty zanieczyszczania środowiska plastikiem i innymi materiałami używanymi w opakowaniach z obywateli, którzy płacą za to m.in. poprzez wywóz odpadów, na producentów. Opłaty będą liczone od każdej tony wprowadzonego opakowania. Obecnie, na co uwagę zwracają organizacje pozarządowe, Polska ma jedne z najniższych opłat w Europie.

Dodatkowo system kaucji ma pomóc w recyklingu surowców wtórnych, takich jak plastik. Ma on być podobny do kaucji, jaka obecnie obowiązuje przy szklanych butelkach, jednak najprawdopodobniej będzie wymagała stworzenia wirtualnego konta klienta, na którym będą przechowywane środki. 

"Wydarzenia": Zielona oaza pośród betonu. Roślinna rewolucja w polskich miastachPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas