Nowe opłaty dla klientów sklepów spożywczych. Sieci są do niej zmuszone

Magdalena Mateja-Furmanik

Opłata recyklingowa z siatki jednorazowe funkcjonuje już w Polsce od kilku lat, jednak do tej pory były z niej wyłączone siatki o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów tzw. zrywki. Teraz jednak ma się to zmienić. Dodatkową opłatę wprowadziły już w Polsce trzy duże sieci supermarketów.

Zachowanie konsumentów zmusiło sieci do wprowadzenia nowej opłaty recyklingowej.
Zachowanie konsumentów zmusiło sieci do wprowadzenia nowej opłaty recyklingowej. 123RF/PICSEL

Foliówki trafiły na celownik Unii Europejskiej już w 2019 r. W efekcie wprowadzono "dyrektywę plastikową", wprowadzającą zakaz wprowadzania na rynek niektórych towarów jednorazowych. Polska już rok wcześniej wprowadziła opłatę recyklingową, co wiązało się z wprowadzeniem opłat za torby jednorazowe. Wyłączono jednak z niej tzw. "zrywki" - czyli siatki foliowe na owoce, warzywa czy towary sypkie. Rocznie z tytułu opłaty recyklingowej za torby foliowe do budżetu państwa wpływa około 880 mln zł. 

Polak potrafi

Sprytni Polacy postanowili jednak obejść opłatę i używać jednej lub kilku zrywek jako torby, w której można przetransportować zakupy. Dzięki takiemu wybiegowi udało im się oszczędzić około złotówki. Ten zwyczaj stał się na tyle powszechny, że został zauważony zarówno przez sieci jak i przez rząd. 

-Wdrożenie nowej opłaty recyklingowej jest reakcją na zachowanie konsumentów, którzy zaczęli używać cienkich torebek foliowych w sklepach, w celach niezgodnych z ich przeznaczeniem - stwierdza Forum Konsumentów. 

Nowa opłata

Dodatkowa opłata została już wprowadzone do sieci sklepów Auchan, Carrefour i E.Leclerc, jednak prawdopodobnie zostanie rozszerzona na cały kraj. Jeśli zrywki zostaną użyte nie tylko do pakowania, ale również do przenoszenia zakupów, zostanie doliczona opłata 25 groszy. 

-Bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego oferowane są bezpłatnie wyłącznie, kiedy są przeznaczone do sprzedaży żywności sprzedawanej luzem - czytamy w komunikacie Auchan. Oznacza to, że opłata powinna być naliczana również do toreb użytych do zapakowania nabiału.

Jak ominąć opłatę recyklingową?

Czy jednak opłaty nie da się uniknąć? Okazuje się, że można ją ominąć w łatwy i ekologiczny sposób. Jedną ze strategii jest zabieranie wielorazowej torby materiałowej ze sobą. Na wypadek szybkich zakupów warto trzymać jedną, zapasową w bagażniku lub w plecaku. Nie zajmie dużo miejsca, a pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów oraz skutecznie przeciwdziała zaśmiecaniu środowiska. Warto również rozważyć uszycie wielorazowych siatek na warzywa i owoce np. z firanki lub po prostu ich zakup.

Jeśli jednak zapomnimy ich zabrać ze sobą, możemy użyć pustych kartonów po produktach, które znajdują się w sklepie. Jest to korzystne dla supermarketów, ponieważ tym samym pozbywają się śmieci, za których utylizację muszą płacić. Na takim wyborze zyskuje jednocześnie konsument, sklep i środowisko. 

Pożarowa prewencja. Ludziom pomaga „elektroniczny nos”MARLEEN BEISHEIM, MARION PAYET / AFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas